Facebook zapowiada, że może wycofać swoje usługi z Europy

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Popularny portal społecznościowy Facebook ma kolejne problemy. Irlandzkie Biuro Komisarza ds. Ochrony Danych domaga się wstrzymania transferu danych użytkowników z Unii Europejskiej do Stanów Zjednoczonych w związku z brakiem odpowiednich zabezpieczeń przed inwigilacją amerykańskich służb. Korporacja oznajmiła, że w tej sytuacji może wycofać Facebooka i Instagrama z rynku europejskiego.

 

Spór o wykorzystywanie danych użytkowników trwa już od 2011 roku, gdy austriacki prawnik Max Schrems zaczął składać skargi na Facebooka do irlandzkiego Biura Komisarza ds. Ochrony Danych. Korporacji Facebook zarzucono naruszanie ochrony prywatności. W 2013 roku ujawniono tajny program Prism amerykańskiej Narodowej Agencji Bezpieczeństwa (NSA), w ramach którego wywiad USA gromadził dane internautów na masową skalę za pośrednictwem największych firm cyfrowych.

 

Sprawa nadużywania danych została skierowana do Europejskiego Trybunału Sprawiedliwości, który w 2015 roku unieważnił porozumienie „Safe Harbour” o przekazywaniu danych Europejczyków do Stanów Zjednoczonych. Jednak w lipcu 2020 roku, unieważniona została tzw. Tarcza Prywatności – druga umowa, która miała zastąpić poprzednią. Trybunał Sprawiedliwości UE uznał, że USA w żaden sposób nie ograniczyły inwigilacji mieszkańców Europy.

Obecnie jesteśmy świadkami próby wyegzekwowania zakazu transferu danych. Komisarz ds. Ochrony Danych wydał już wstępne polecenie, nakazujące Facebookowi wstrzymanie przesyłu danych za granicę. Firma ogłosiła, że w tej sytuacji zwyczajnie nie będzie mogła oferować swoich usług w Unii Europejskiej, a to będzie równoznaczne z wycofaniem się z rynku europejskiego.

 

Facebook zaznacza, że to nie jest groźba – portale społecznościowe oparte są o wymianę danych. Zresztą dobrowolna rezygnacja z oferowania usług w Europie nie wchodzi w grę. Korporacja mogłaby odnotować ogromne straty finansowe - około 410 milionów osób w Europie korzysta z Facebooka. Również europejskie przedsiębiorstwa oparte o wymianę danych w UE mogłyby na tym stracić.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Kwazar

Nie ! Nie, kochany fejs zbuku

Nie ! Nie, kochany fejs zbuku, ja już będę grzeczny ! Od dawna niczego ci tam nie piszę a już wcale udzielam, żebym coś tam napisał ! Minimum z 10 banów nauczyło mnie tylko jednego ! Przepraszam i żeby mi messssengerrr tylko działał a ja już cicho będę !  Lubię gejuf nie jestem nasistą i no co tylko che fejspuk to też jestem.Taki BEZBARWNY jestem i to DZIAŁA !!! 

Portret użytkownika Mojeimię44

To niech spierdalają jak

To niech spierdalają jak najszybciej. Pojawią się nowe portale społecznościowe bardziej rozbudowane, piękniej opracowane graficznie, bardziej zabezpieczone, stworzone przez rodzimych artystów. 

Mam gdzieś ten syf stworzony przez CIA do inwigilacji, szpiegowania i manipulacji  oraz promowania wyrobów jedynie słusznej nacji. Tak, tak Facebook jak i instagram współpracują z korporacjami w celu tzw. Kryptoreklamy i lokowania produktów poprzez tworzenie botowych kont. Te konta boty na dodatek kształtują światopogląd niewinnych ludzi nieświadomych wszechobecnej manipulacji. 

Portret użytkownika kolo21

To by tłumaczyło dlaczego na

To by tłumaczyło dlaczego na Marketplace mam po 100 zapytań czy przedmiot wystawiony na sprzedaż jest aktualny. Szok ale te konta mają wielu znajomych z fotografiami ! A po drugie żydozbok zmienił oprawę graficzną, na kompletnie syfiarską. Nic nie można znaleźć i ogólnie jest burdel. A po trzecie choć usunąłem konto, to wpisując obojętnie jaki adres w przeglądarkę na dole na pasku stanu i tak jest info o oczekiwaniu na Facebook.com. Czyli wszystko idzie przez ich serwery. Nawet jak waszą strone otwieram to i tak jest oczekiwanie na Facebook.com i nie pomaga usunięcie ciasteczek. 

kolo21

Portret użytkownika drako_tr

@ zolik ... a może opowiesz

@ zolik ... a może opowiesz nam, jakie towarzyszyły ci uczucia, gdy zdałeś sobie sprawę, że jesteś przegrywem życiowym i realny świat, w którym sobie nie poradziłeś,  zamieniłeś na wirtualny, w którym możesz chociaż poudawać, że coś znaczysz?

Skomentuj