Facebook płaci nastolatkom za dostęp do ich prywatnych danych

Kategorie: 

Źródło: Internet

Dziennikarze serwisu TechCrunch nakryli Facebooka na kolejnej dziwnej praktyce. Okazuje się, że serwis społecznościowy, pod przykrywką badania zachowań w internecie, pozyskiwał wszystkie prywatne dane użytkowników, aby zdobyć informacje o konkurencji. Co więcej, robił to za ich zgodą i w tajemnicy wypłacał miesięczne wynagrodzenie.

 

Facebook zachęcał użytkowników do wzięcia udziału w „programie marketingowym”, który polegał na zainstalowaniu aplikacji VPN na smartfonach z systemami operacyjnymi Android i iOS. Serwis ściągał wszelkie możliwe dane o aktywności uczestników w sieci. Oferta była skierowana do osób w wieku 13-35 lat, które otrzymywały po 20 dolarów miesięcznie oraz dodatkowe wynagrodzenie za polecenie tej aplikacji innym użytkownikom.

 

Facebook prowadził swój program w tajemnicy już od 2016 roku pod przykrywką serwisów testujących, dzięki czemu mógł ominąć sklep App Store i instalować aplikację także na telefonach konkurencyjnej firmy Apple. Warto dodać, że w 2018 roku, Apple zablokowała podobną aplikację Facebooka, gdyż naruszała jej zasady.

Kolejna afera z Facebookiem pokazuje nam stosowane przez nią praktyki w walce konkurencyjnej. Widzimy również, jak korporacja stara się pozyskiwać prywatne dane i wykorzystać je do własnego użytku. Swoją drogą, płacenie niektórym użytkownikom za dostęp do ich danych nie jest aż tak wielkim skandalem, biorąc pod uwagę fakt, że Facebook każdego dnia wykrada dane milionom ludzi i nie płaci im za to złamanego grosza.

 

Jeszcze w tym roku pojawiło się dość interesujące oskarżenie ze strony Aarona Greenspana, dawnego kolegi Marka Zuckerberga. Według niego, ponad 50% założonych kont na platformie Facebook jest fałszywych. Greenspan twierdzi, że firma nigdy nie będzie w stanie podać dokładnej liczby prawdziwych użytkowników, a podawane przez nią dane o miesięcznych odwiedzinach serwisu są mocno zawyżone.

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.7 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Popiół z feniksa

Dzisiaj Google + przysłał mi

Dzisiaj Google + przysłał mi maila , że po 2 kwietnia likwiduje wszystkie konta tam założone .Jako powód podaje zbyt małe zinteresownaie użytkowników .A po mojemu jest to wymówka , aby nie musiał kontrolować przesyłanych informacji i gromadzonych plików , który to nakałda na właścicieli portali RODO, bo jest to zbyt kosztowne .

Portret użytkownika Nicco

Raczej nie po twojemu, bo

Raczej nie po twojemu, bo podałbyś powód. Jednak ten powód był poruszany przez masę blogów technologicznych i na pewno stąd to wiesz. Mieli bardzo słabe zabezpieczenia i jest to zrozumiała decyzja. Jednak nie kłamali. Faktycznie Google+ od samego początku cieszył się znikomą popularnością. Z marketingowego punktu widzenia musieli tak powiedzieć, ale z drugiej strony nie kłamali. Po prostu powiedzieli część prawdy. Nie ma żadnego interesu w przedłużaniu egzystencji serwisu, który nie dość że cieszył się słabą popularnością (mimo że był wciśnięty na siłę użytkownikom YouTube i Gmaila), to sam w sobie był bez życia, a na dodatek jest ryzyko, że przez nowe prawo stracą tylko pieniądze. Sama inwestycja w modernizację by zwiększyć jego bezpieczeństwo byłaby niewspółmierna do osiągniętego zysku.
Miał być on konkurencją dla Facebooka, ale nie ma wątpliwości, że to się nie udało i ostatecznie G+, był porażką która swego czasu powodowała zgorszenie u użytkowników YouTube'a jak i jego pierwotnych właścicieli.

Portret użytkownika WOLNOŚĆ - obecnie KORWIN

PATRZCIE JAK WAS ZWODZĄ ZA

PATRZCIE JAK WAS ZWODZĄ ZA WASZE PIssNĘDZĘ !

Donald tusk, Donald kaczyński, Donald trampek iLLUMINATI13, kangur i  inne zwierzęta to sa pionki w grze zreszta nie chodzi im o ludzi To jest cos wiecej za male mozdzki macie azeby to zrozumiec DZialacie na zasadzie zjesc napic sie nacpac i podupczyc zero myslenia

Niestety tylko 5% od JKM mma jaja i rozum, 95% to SSPOnsorujące zło i dymane przez karła oraz jego medialne prosTYtutki piSS ty Sad

 

Strony

Skomentuj