Twórca WWW pracuje nad siecią, która zapewni użytkownikom większą prywatność

Kategorie: 

Źródło: Wikimedia Commons,

Obecnie Internet staje się niezwykle potężnym i niebezpiecznym narzędziem w rękach korporacji oraz polityków. Tim Berners-Lee – informatyk i wynalazca sieci World Wide Web zdradził, że pracuje nad nowym projektem, który zapewni użytkownikom większą prywatność.

Berners-Lee wypowiedział się na temat współczesnego Internetu – „Zawsze uważałem, że sieć jest dla wszystkich, dlatego ja i inni walczymy zaciekle, aby ją chronić. Zmiany, które udało nam się wprowadzić, stworzyły lepszy, globalny świat, jednak mimo całego dobrodziejstwa, które udało nam się osiągnąć, w sieci zaczyna panować nierówność i podział.”

Informatyk przyznał, że pracuje nad nowym projektem o nazwie „Solid”, który będzie darmowy i dostępny dla wszystkich. Solid ma zdecentralizować sieć, przywracając kontrolę nad danymi osobowymi indywidualnym użytkownikom. Aby mieć pewność, że dane nie zostaną wykorzystane ani wykradzione, Solid będzie zapisywał informacje o użytkowniku w indywidualnym „magazynie” przestrzeni wirtualnej, dostępnej jedynie dla osoby korzystającej z sieci.

Projekt ten realizowany był od lat, jednak Bernes-Lee postanowił ujawnić go w obliczu wycieku informacji o politycznym wykorzystywaniu danych Facebooka.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (2 votes)
Opublikował: B
Portret użytkownika B

Redaktorka, która pracuje z nami od ponad 3 lat. Specjalizuje się w tematyce medycznej i zdrowym żywieniu. Często publikuje na portalu medycznym tylkomedycyna.pl


Komentarze

Portret użytkownika Annubis47

Teraz to sobie może robić co

Teraz to sobie może robić co chce tak jak reszta tych opentancow. Prawda jest taka ze jest już za późno na to. Mogli się wszyscy obudzić 10 lat temu przynajmniej no ale po co skoro zyski się miało Smile Internet będzie coraz bardziej kontrolowany i nic się z tym zrobić już nie da.

Portret użytkownika dziiadek ze wsi

Ten wirtualny magazyn znika

Ten wirtualny magazyn znika po zakończeniu sesji. Rozumiem że to jest fakt nie do zaakceptowania przez troli którzy są w pracy 24H/7D i kosher łańcuch z obrożą nie pozawala trolom wyjść z systemu. A walić konia przed ekranem pozwalają?

PS

Twórca internetu nic nie wspomina o bramkach wejścia wyjścia. Kto by je miał trzymać? To tam siedzą służby. Zobaczcie na bramki wyjścia TOR, należą do CIA. Każda forma łączności sieci TOR z resztą internetu jest zapisywana. I nic nowego nie wymyślam, pisali o tym fachowcy nawet nie tak dawno temu.

Portret użytkownika &

Głupi jeżeli nie potraficie

Głupi jeżeli nie potraficie pomyśleć, że moga być szyfrowane a jedynie ty masz klucz. Ale faktycznie, problem polega na tym, gdy mówią, że coś jest darmowe. Wówczas budzi niepewność. Jeżeli go nie zastrzelą ani nie oskarżą o jakiś gwałt, to można mieć niepewności.

Skomentuj