Trzeci rozbłysk X na Słońcu w ciągu ostatniego tygodnia

Kategorie: 

Źródło: NASA/SDO

Na tarczy słonecznej znajduje się plama oznaczona numerem 1890. Jest to bardzo aktywny region generujące rozbłyski klasy X1.1. Również dzisiaj doszło do takiego zjawiska.

 

Zjawisko zarejestrowano dzisiaj nad ranem o godzinie 05:14 UTC. Solarne obserwatoria zarejestrowały jasny rozbłysk. Doszło też do sporej emisji promieniowania ultrafioletowego. Tego typu emisje często towarzyszą rozbłyskom, zwłaszcza sielniejszym, a ten do nich należał. To już trzeci rozbłysk klasy X, który powstał z plamy 1890. Poprzednie zjawiska miały miejsce przed kilkoma dniami. Nie doszło do koronalnego wyrzutu masy, ale silnym rozbłyskom często nie towarzyszą CME.

Rozbłysk może wywołać na Ziemi umiarkowaną burzę magnetyczną, ponieważ aktywny region, z którego wzniosła się flara jest na przeciwko naszej planety. O efekcie jaki wywoła to zdarzenie przekonamy się za kilka dni. Do tego czasu można się spodziewac następnej znaczącej aktywności z regionu 1890, ponieważ pozostanie na pozycjach strzeleckich jeszcze przez najbliższy czas.

 

 

 

Więcej informacji na temat aktywności słonecznej można znaleźć na portalu zmianysolarne.pl

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika zxcvbnm

Cyklon bałtycki o którym

Cyklon bałtycki o którym pisałem w komenatarzu we wcześniejszym artykule według mojej najnowszej prognozy pogody powstanie dopiero mniej wiecej przed przelotem komety ISON (28.XI). Uwaga: Nie ma żadnego to związku z kometą, tak dla ulubieńców teorii spiskowych. Spodziewam się również w następnym roku ekstremalnych burz, dorównujących tym równikowym. Dla odmiany pas największej aktywności nie będzie przzebiegał przez południe Polski lecz przez Mazowse (Ekstrema w Warszawie prawobrzeżnej, Otwocku, Sulejówku jak i w Legionowie - radze zakupić piorunochrony), Woj. Lubelskie i uwaga Podlasie. Obecne rozbłyski słoneczne MOGĄ spowodować pobicie rekordu upałów do 43-44 stopni.
 
Prognozowano na podstawie własnych obliczeń i oszacowań.

Portret użytkownika koke

Jakoś nie chce się wierzyć że

Jakoś nie chce się wierzyć że przebiegunowanie na słońcu i jego nadmierna aktywność nie bedzie miała wpływu na naszą planetę. Osobiście uważam że naukowcy wiedzą mniej niż im sie wydaje i to nie tylko na temat Słońca, bo człowiek z natury jest taki ze musi wszystko wiedzieć i na wszystko mieć wytłumaczenie nawet jeśli do końca nie wie o czym mówi. Nasza planeta z pewnością przechodzi teraz jakieś zmiany a tylko kompletny ignorant tego nie zauważy .. Ja żyję na tym świecie raczej krótko, ale nie pamiętam takich wariacji pogodowych. Media milczą wiec do ogółu to nie trafia a jeśli już coś powiedzą to w taki sposób ze ludziom wydaje sie to powszechne i normalne, mniej wiecej to samo stało sie z wojną na bliskim wschodzie. A przecież od dluższego już czasu jesteśmy świadkami wzrostu aktywności sejsmicznej, wulkany nam zaczęły szaleć, co chwile słyszymy o jakimś tsunami czy powodziach, śnieg w Afryce, upały w Skandynawii, znika nam Arktyka, ptaki nie odlatują na zimę, Golfsztrom się sypie, migrują zwierzęta które nie powinny migrować itd. A trzeba dodać do tego jeszcze ingerencję człowieka w środowisko, mam tutaj na myśli między innymi Fukushimę czy wyspę śmieci kilka razy wiekszą od Francjii z której nikt nic sobie nie robi. A na pewno ma jakiś wpływ na delikatne morskie ekostystemy. Można by tak wymieniać i wymieniać..

Swoją drogą nie wiem czy zauważyliście ale często mamy do czynienia z dwoma obozami naukowców .. niezależnymi i tymi drugimi (?) Niezależni biją na alarm i ciągle przed czymś ostrzegają a Ci drudzy uspokajają i przekonują ze Ci pierwsi są w błędzie. Ja bardziej wierzę tym pierwszym ponieważ oni noża na gardle ze strony władz czy innych organów nie mają wiec mogą mowić to co po prostu widzą.

Nie zapominajmy też o kulturze Majów. Mniej sie teraz o nich mówi bo nagonka w mediach na temat roku 2012 poszła już w niepamięć jednak pamiętajmy że mówili oni o końcu pewnego cyklu.. dziś na własnych oczach obserwujemy zmiany na Słoncu włącznie z końcem 24 cyklu o którym wspominała ta wspaniała prekolumbijska kultura. Ostrzegali również przed wielkimi zmianami na naszej planecie.. nasuwa sie pytanie.. czy i w tym mieli rację ? Wujek Nostradamus w swoich czterowierszach też wspominał o zmianach czekającyh ludzi żyjących w naszych czasach.. Apokalipsa Św. Jana tak samo, nie jest tutaj wyjątkiem. Kiedyś czytalem ze czas szybciej płynie.. nie jestem fizykiem wiec nie ogarniam dlaczego tak sie dzieje ale Majowie mogli nie wziasc tego pod uwage i dlatego koniec cyklu przypadnie na rok 2013 a nie 2012 o ile teoria z szybszym upływem czasu jest prawdziwa.

Można tak gdybać na temat tego co sie wydarzy co jest prawdą a co nie ale jedno jest pewne .. My ludzie tak naprawdę nie dorośliśmy do życia w zgodzie z naturą w czasach współczesnych.. Niszczymy nasz wspólny dom ktorym jest Ziemia, wyssysamy z niej wszystko co sie da nie dając nic w zamian. Technologia co tydzien zaskakuje nas czymś nowym a my nie potrafimy jej należycie wykorzystać bo wolimy pompować ogromne pięniadze w broń promujac tym samym przemoc, światem rządzą najbogatsi a biedni nie mają nic do powiedzenia, inwestujemy na masową skalę w energię atomową nad którą nie potrafimy zapanować kiedy do dyspozycji mamy elektrownie oparte na panelach słonecznych z niewyczerpalnego zródła jakim jest Słońce. Szwedzi legalizuja publiczna masturbacje, nie dlugo kazdy chrześcijanin bedzie pedofilem a gej to trzecia płeć. To zaledwie garstka argumentów pokazujących jak bardzo sie mylimy nazywając siebie 'cywilizowanymi' .

Portret użytkownika kukulabaj

Amoże ten tajfun uderzył by

Amoże ten tajfun uderzył by tam. Mimo światowego kryzysu Dubaj kwitnie. W mieście, które jest główną metropolią jednego z siedmiu emiratów należących do Zjednoczonych Emiratów Arabskich, zagęszczenie luksusowych samochodów należy do najwyższych na świecie. "Właśnie utknęłam za trzema ferrari, które próbują przejechać przez próg zwalniający" - to wpis na Twitterze jednego z tysięcy ekspatów, czyli cudzoziemców mieszkających w Dubaju. Przyciągają ich tam pieniądze, wieczne lato i luksusy.

kukulabaj

Skomentuj