Rozbłysk X1.8 na Słońcu - możliwa silna burza magnetyczna na Ziemi

Kategorie: 

Źródło: NASA/SDO

Aktywność słoneczna wzrasta obecnie do bardzo wysokiego poziomu. Grupa plam 2242 od jakiegoś czasu emituje liczne rozbłyski, a dzisiaj w nocy wygenerowała flarę która osiągnęła maksymalną siłę X1.8

<--break->

 

Rozbłysk był bardzo gwałtowny i dość szybko osiągnął swoje maksimum, a od jego początku do zakończenia upłynęła blisko godzina. Sugeruje to, że mogło powstać CME(koronalny wyrzut masy). Rejon 2242 wciąż znajduje się w pozycji geoefektywnej i jeżeli plazma uwolniła się, to dotrze do ziemskiej magnetosfery powodując silną burzę geomagnetyczną. Obecnie trzeba uzbroić się w cierpliwość i czekać na zdjęcia z koronografów.

IB Image

Warto też wspomnieć, że podczas wczorajszego rozbłysku M6.9 z rejonu 2241 powstało tzw. "Full Halo CME". Duży komponent plazmy dotrzę do Ziemi w niedzielę i może wywołać burze geomagnetyczną nawet na poziomie G3. Daje to bardzo dużą szansę na zobaczenie zorzy polarnej nawet w centrum naszego kraju.

IB Image

Wczoraj, w obrębie rejonu 2242 powstawały nowe plamy "Delta" które jeszcze bardziej zwiększyły potencjał tego regionu. Na efekty tego nie musieliśmy długo czekać, ponieważ zarówno region 2241 jak i 2242 posiadają konfigurację magnetyczną "Beta-Gamma-Delta" i zachwały duży potencjał do wyprodukowania jeszcze silniejszego rozbłysku niż ten który miał właśnie miejsce.

 

 

Wiadomość pochodzi z potrtalu poświęconego Słońcu:

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: Anakin23
Portret użytkownika Anakin23

Redaktor naczelny portalu zmianysolarne.pl specjalizujący się w kwestiach związanych z aktywnością słoneczną i pogodą kosmiczną.


Komentarze

Portret użytkownika DaroShadow

i co? żadnej zorzy ani nic

i co? żadnej zorzy ani nic niezwykłego nie zauważyłem, ściemniło się również o tej samej porze co zwykle. 
Jedyne co mnie zdziwiło to to że ludzie których dziś spotkałem byli jacyś otumanieni i poddenerwowani. A mój pies zaatakował nogawkę kolegi, ogólnie jakieś pasmo nieszczęść i dziwna atmosfera nic mi dziś nie wychodziło a moja Matka skaleczyła się nożem. A co tam u was?

Portret użytkownika Kapella55

U mnie dzisiaj w nocy, był

U mnie dzisiaj w nocy, był skok napięcia, znów. Całe miasto żyło w ciemnościach przez 10 minut. Coś się dzieję, dziwna pogoda, dziwnie ciepło. Czas jest dziwny, Słońce dziwnie przed czasem wschodzi, zachodzi. Dolnośląskie.

Strony

Skomentuj