Kategorie:
Aktywność słoneczna wzrosła do umiarkowanych poziomów wraz z rozbłyskiem słonecznym M1.8, który powstał 20 grudnia o 11:36 UTC z aktywnego regionu AR 2908, który znajduje się w pobliżu środka słonecznego dysku. Skutkiem tego powstał średniej wielkości, wolno poruszający się koronalny wyrzut masy (CME), który wydaje się zmierzać głównie w kierunku południowo-wschodnim, z dala od naszej planety.
Plama słoneczna AR2908 jest wycelowana bezpośrednio w Ziemię. Impuls promieniowania rentgenowskiego zjonizował górną warstwę atmosfery Ziemi, powodując wyłączenie krótkofalowej komunikacji radiowej nad południowym Oceanem Atlantyckim.
Prognozy NOAA wskazują, że 23 grudnia komponent plazmy uderzy w pole magnetyczne Ziemi, co może wywołać burzę geomagnetyczną. Będzie to świetny prezent świąteczny dla ludzi w Wielkiej Brytanii, Islandii i prawdopodobnie na wschodnim wybrzeżu Kanady, ponieważ jeśli takie warunki się utrzymają można tam będzie obserwować zorze polarne.
W zależności od ich siły, burze słoneczne mogą mieć bardzo różny wpływ na planetę. Według US Space Weather Center (SWPC), burze słoneczne są klasyfikowane w skali od „G1 małej” do „G5 ekstremalnej”, przy czym ta ostatnia jest najbardziej niebezpieczna. Małe burze magnetyczne mogą prowadzić do niewielkich wahań w sieci energetycznej i mieć niewielki wpływ na satelity.
Wiadomo również, że takie burze dezorientują niektóre zwierzęta wędrowne i wywołują zorze polarne na dużych szerokościach geograficznych. Jednak wraz ze wzrostem siły burzy rośnie jej potencjalny wpływ na technologie naziemne i orbitalne. Na przykład gwałtowna burza G3 może naładować powierzchnię satelitów co może wpływać na pojawianie się zjawisk elektrostatycznych, często zabójczych dla elektroniki.
Ekstremalne burze mogą zniszczyć całe sieci energetyczne i powodować wybuchanie transformatorów, bez których grozi nam brak elektryczności. Takie zjawiska mogą również zakłócać działanie satelitarnych systemów nawigacyjnych. Mogą również tworzyć strumienie wysokoenergetycznych cząstek, które są w stanie wpływać na magnetosferę Ziemi i stanowić dodatkowe zagrożenie promieniowaniem dla statków kosmicznych i astronautów.
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze |