Rozbłysk słoneczny z plamy ustawionej centralnie w kierunku Ziemi. Nadciąga burza magnetyczna

Kategorie: 

Źródło: NASA/SDO

Aktywność słoneczna wzrosła do umiarkowanych poziomów wraz z rozbłyskiem słonecznym M1.8, który powstał 20 grudnia o 11:36 UTC z aktywnego regionu AR 2908, który znajduje się w pobliżu środka słonecznego dysku. Skutkiem tego powstał średniej wielkości, wolno poruszający się koronalny wyrzut masy (CME), który wydaje się zmierzać głównie w kierunku południowo-wschodnim, z dala od naszej planety. 

 

Plama słoneczna AR2908 jest wycelowana bezpośrednio w Ziemię. Impuls promieniowania rentgenowskiego zjonizował górną warstwę atmosfery Ziemi, powodując wyłączenie krótkofalowej komunikacji radiowej nad południowym Oceanem Atlantyckim.

Prognozy NOAA wskazują, że 23 grudnia komponent plazmy uderzy w pole magnetyczne Ziemi, co może wywołać burzę geomagnetyczną. Będzie to świetny prezent świąteczny dla ludzi w Wielkiej Brytanii, Islandii i prawdopodobnie na wschodnim wybrzeżu Kanady, ponieważ jeśli takie warunki się utrzymają można tam będzie obserwować zorze polarne.

 

W zależności od ich siły, burze słoneczne mogą mieć bardzo różny wpływ na planetę. Według US Space Weather Center (SWPC), burze słoneczne są klasyfikowane w skali od „G1 małej” do „G5 ekstremalnej”, przy czym ta ostatnia jest najbardziej niebezpieczna. Małe burze magnetyczne mogą prowadzić do niewielkich wahań w sieci energetycznej i mieć niewielki wpływ na satelity.

Wiadomo również, że takie burze dezorientują niektóre zwierzęta wędrowne i wywołują zorze polarne na dużych szerokościach geograficznych. Jednak wraz ze wzrostem siły burzy rośnie jej potencjalny wpływ na technologie naziemne i orbitalne. Na przykład gwałtowna burza G3 może naładować powierzchnię satelitów co może wpływać na pojawianie się zjawisk elektrostatycznych, często zabójczych dla elektroniki.

 

Ekstremalne burze mogą zniszczyć całe sieci energetyczne i powodować wybuchanie transformatorów, bez których grozi nam brak elektryczności. Takie zjawiska mogą również zakłócać działanie satelitarnych systemów nawigacyjnych. Mogą również tworzyć strumienie wysokoenergetycznych cząstek, które są w stanie wpływać na magnetosferę Ziemi i stanowić dodatkowe zagrożenie promieniowaniem dla statków kosmicznych i astronautów.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj