Na Słońcu powstała ogromna dziura koronalna, która wywołała sporą burzę magnetyczną na Ziemi

Kategorie: 

Źródło: NASA

W atmosferze Słońca powstała ogromna dziura koronalna. Strumień naładowanych cząstek, który wydostał się przez nią w przestrzeń kosmiczną jest skierowany bezpośrednio w stronę Ziemi. Skutkiem tego na naszej planecie rozpoczęła się burza magnetyczna.

 

Dziury koronalne to zjawiska, które są źródłem wysokowydajnego i szybkiego wiatru słonecznego, czyli stałego strumienia cząstek dolatującego do nas ze Słońca. Emisja ta oddziałuje z magnetosferą wprowadzając ją w stan wzbudzenia, co powoduje burze magnetyczne i zorze polarne.

Obecnie prędkość wiatru słonecznego wynosi około 729 km/s, a to jest 2 razy więcej niż zwykle. W związku z tym na Ziemi trwa burza magnetyczna i sytuacja ta potrwa jeszcze przynajmniej 24 godziny. Obecnie indeks fluktuacji magnetycznych Kp wynosi 6 i jest to już wielkość wystarczająca do tego aby nawet w północnej Polsce, dało się obserwować zorze polarne.

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika hansi

PO KIEGO te starocie

PO KIEGO te starocie utrzymywać NA PIERWSZEJ STRONIE SERWISU "Zmian-na-ziemi", skoro piszem dzisiaj 22 MAJA ?... Żenada...

Chyba Was wywalę z "ulubionych" i przestanę tu zachodzić Smile

Portret użytkownika Wiedźmin-Dermatolog

No to po drugiej stronie

No to po drugiej stronie słońca muszą dziać się ciekawe rzeczy !

Zawsze jak kometa przelatywała w pobliżu słońca, to ogon ustawiał się po kole od słońca. To co powoduje wyrzut masy koronalnej w naszą stronę, a  jest po drugiej stronie gwiazdy?

3134

Skomentuj