Ogromna plama słoneczna zwrócona ku Ziemi może zaskoczyć rozbłyskami

Kategorie: 

Źródło: NASA/SDO

Na Słońcu utworzyła się masywna plama słoneczna, która przez kilka dni pozostanie zwrócona w kierunku naszej planety. Ten aktywny region może nawet doprowadzić do bardzo silnych rozbłysków skierowanych w Ziemię.

 

Plama słoneczna AR2770, która została zarejestrowana na początku tego tygodnia, powiększa się. Ta szczególna plama słoneczna wyemitowała już kilka niewielkich rozbłysków, które nie spowodowały niczego poważnego poza małymi falami jonizacji przebiegającymi przez górne warstwy atmosfery ziemskiej.

 

Jednak ta plama słoneczna, która może mieć do 50 000 kilometrów średnicy, jest w bstanie uwolnić ogromne ilości energii, co z kolei doprowadzi do powstania rozbłysków słonecznych lub wyrzutów masy. 

Zjawisko to nazywane jest koronalnymi wyrzutami masy (CME - Coronal Mass Ejection). Wybuchy te wysyłają w przestrzeń ogromne chmury naładowanych cząstek, które mogą mieć poważny wpływ na komunikację radiową, komunikację w ramach globalnych systemów pozycjonowania (GPS), a także na sieci energetyczne i pracę satelitów.

 

Według National Oceanic and Atmospheric Administration (NOAA), CME mogą powodować fluktuacje prądów elektrycznych w kosmosie i wzbudzać elektrony i protony uwięzione w zmieniającym się polu magnetycznym Ziemi. Rozbłyski słoneczne oraz CME mogą również powodować intensywne światła na niebie, zwane zorzami polarnymi.

 

Słońce znajduje się obecnie w okresie bezprecedensowej flauty. Miesiącami tarcza jest pozbawiona jakichkolwiek plam. Astrofizycy mają nadzieje, że faza aktywności naszej dziennej gwiazdy zacznie się w ciągu nadchodzących dwóch lat, jednak jeśli do tego nie dojdzie będzie to oznaczało, że znaleźliśmy się w okresie wielkiego minimum słonecznego, które może potrwać nawet kilkadziesiąt lat. Skutki tego zjawiska dla Ziemi będą doniosłe - może dojść nawet do gwałtownego ochłodzenia klimatu.

 

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj