Coś dziwnego dzieje się ze Słońcem

Kategorie: 

Źródło: NASA/SDO

Jak dotąd, prawie każdego dnia w 2022 r., wybuchał rozbłyskami i koronalnymi wyrzutami masy, z których niektóre były najpotężniejszymi erupcjami, do jakich zdolna jest nasza gwiazda. Samo wybuchające Słońce nie jest czymś dziwnym. Wybucha regularnie, przechodząc przez okresy wysokiej i niskiej aktywności, których cykle trwają około 11 lat. Obecna aktywność jest znacznie powyżej oficjalnych prognoz NASA i NOAA dla bieżącego cyklu słonecznego, a aktywność słoneczna stale przekracza prognozy już we wrześniu 2020 roku.

Mimo, że naukowcy wstydliwie tego raczej nie przyznają, nie możemy wiarygodnie przewidzieć cykli słonecznych. Dzieje się tak ponieważ nie w pełni rozumiemy dynamo słoneczne, które generuje pola magnetyczne widoczne na powierzchni jako plamy słoneczne i które wytwarza rozbłyski. To jeden z nierozwiązanych problemów w astrofizyce.

 

 

Cykle słoneczne mają ogromny wpływ na układ słoneczny, ale są stosunkowo słabo poznane. Naukowcy odkryli, że są one nierozerwalnie związane ze słonecznym polem magnetycznym, które w postaci łuków, wirów i pętli przecina powierzchnię Słońca. Mniej więcej co 11 lat bieguny magnetyczne Słońca zmieniają miejsca: północ staje się południem i odwrotnie. Ten przełącznik zbiega się z tak zwanym maksimum słonecznym, charakteryzującym się szczytową aktywnością plam słonecznych, rozbłyskami i koronalnymi wyrzutami masy (CME).

 

Po takim odwróceniu aktywność spada, a następnie ponownie wzrasta do wartości szczytowej. Właśnie w tej fazie jesteśmy teraz - w fazie eskalacji obecnego cyklu, 25tego z rzędu od początku liczenia. Cykle aktywności są charakteryzowane i przewidywane na podstawie jednego wskaźnika: liczby plam słonecznych obserwowanych na Słońcu. Są to tymczasowe regiony, w których pola magnetyczne są szczególnie silne, co przyczynia się do rozbłysków i erupcji CME. Wyglądają jako ciemne plamy, ponieważ pole magnetyczne utrudnia przepływ gorącej plazmy, a następnie obszary te stają się zimniejsze i ciemniejsze niż ich otoczenie.

 

Przewidywanie cykli słonecznych na podstawie liczby plam słonecznych jest wyzwaniem. Cykl plam słonecznych nie jest najważniejszą rzeczą. To drugorzędna sprawa, a głównym z nich jest cykl Hale'a, 22-letni cykl magnetyczny. A cykl plam słonecznych to tylko maleńki podzbiór tego dużego obrazu. Cykl Hale'a został odkryty na początku XX wieku przez amerykańskiego astronoma George'a Ellery Hale'a. Składa się z dwóch 11-letnich cykli plam słonecznych - czasu, w którym bieguny dwukrotnie zamieniają się miejscami, a tym samym powracają do swojej pierwotnej pozycji.

Cykle Hale'a, w przeciwieństwie do cykli 11-letnich, są obserwowane w wielu zjawiskach. Jest to zmiana polaryzacji magnetycznych zarówno plam słonecznych, jak i słonecznych biegunów magnetycznych, a także natężenia galaktycznych promieni kosmicznych na Ziemi. Aktywność słoneczna utrudnia promieniom kosmicznym dotarcie do Ziemi, ale dziwne i parzyste cykle słoneczne mają różne kształty fal promieniowania kosmicznego. Wynika to z polaryzacji słonecznego pola magnetycznego.

 

Ważne jest, aby zrozumieć, że nie mamy jasnego wyobrażenia o tym, co dzieje się wewnątrz Słońca. Uważa się, że słoneczne pole magnetyczne jest generowane przez dynamo wewnątrz gwiazdy - wirujący, konwekcyjny i przewodzący elektrycznie płyn, który przekształca energię kinetyczną w energię magnetyczną, obracając pole magnetyczne w przestrzeni wokół Słońca. Jeśli tak, co powoduje plamy słoneczne? Według istniejących modeli są one związane z obrotem Słońca. Równik słoneczny obraca się szybciej niż bieguny. Jeśli proste linie pola magnetycznego biegnące w kierunku podłużnym byłyby pociągane wraz z tym obrotem, rozciągałyby się i ostatecznie plątały, tworząc tymczasowe, zlokalizowane obszary silnego pola magnetycznego lub plamy słoneczne.

Istnieje na to pewne wyjaśnienie - plamy słoneczne są wzorem interferencji generowanym przez pola magnetyczne nakładających się cykli Hale'a. Naukowcy po raz pierwszy zauważyli wzór, który pojawił się w danych dotyczących plam słonecznych w 2011 roku. Chodzi o wykresy przedstawiające występowanie plam słonecznych według szerokości geograficznej w czasie. Zauważając to, naukowcy znaleźli i przestudiowali wszystkie historyczne dane dotyczące plam słonecznych, które mogli zdobyć, aż do lat 60 tych XIX wieku. Odkryli, że takie nakładanie się nadal się pojawia. Pod koniec jednego cyklu plam słonecznych, gdy plamy słoneczne pojawiają się coraz bliżej równika, na średnich szerokościach geograficznych można zaobserwować pojawianie się plam słonecznych w następnym cyklu.

 

Zdaniem naukowców oznacza to, że przeciwnie spolaryzowane pasma aktywności magnetycznej przechodzą cyklicznie przez Słońce i są odpowiedzialne za cykl plam słonecznych, ale nie są przez niego kontrolowane. Ponadto cykle mogą wchodzić w interakcje; kiedy dwa cykle o przeciwnych biegunach nakładają się na siebie, zakłócają się nawzajem. W rezultacie systemy magnetyczne wzajemnie tłumią powstawanie plam słonecznych i rozpoczyna się okres minimalnej aktywności słonecznej. Zatem cykl plam słonecznych jest wynikiem interakcji między tymi dużymi cyklami magnetycznymim jak wzór interferencyjny. Pola magnetyczne mają tendencję do znoszenia się nawzajem przez cały czas.

 

 

 

Najnowsza praca jego zespołu dotycząca cykli słonecznych została opublikowana w czasopiśmie Frontiers in Astronomy and Space Sciences.

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika ziemny ludź

 Dziwne to są te opryski

 Dziwne to są te opryski nieba po których formują się dziwne chmury. I jakos nie widzę tych samolotów na żadnych radarach komercyjnych lotów. Mieszkam na wsi i łatwo to zaobserwować. Słońce mniej pali jak ich nie ma co się rzadko zdarza, a jak są i niby zakrywają trochę słońce to wtedy pali niemiłosiernie.

Portret użytkownika S

Istnieje związana ze Słońcem

Istnieje związana ze Słońcem teoria spiskowa, nieco odmienna od "szatanistów-pedofili, którzy chcą zawładnąć Światem". Najpierw FAKTY:

1. Bieguny magnetyczne Ziemi wytwarzają pole, które chroni nas przed promieniowaniem kosmicznym i właśnie słonecznym.

2. Bieguny te stale się poruszają, a im bardziej odchylą się od osi Ziemi, tym SŁABSZE wytwarzają pole. Zdarza się też całkowite odwrócenie biegunów magnetycznych (przebiegunowanie). Wtedy w pewnym momencie ich przemieszczania, pole magnetyczne zanika najpierw miejscowo (jak dziury ozonowe), a w końcu całkowicie.

3. W efekcie zmiany biegunów, promieniowanie z kosmosu wprowadza w klimacie Ziemi totalny chaos (upały, huragany, powodzie, wulkany, trzęsienia Ziemi itd.). Przy całkowitym przebiegunowaniu dochodzi w pewnym momencie do totalnej katastrofy i globalnego wymierania. Podobno coś takiego wybiło Neandertalczyków.

4. Obecnie pola magnetyczne od kilku lat ekstremalnie wychylają się od swojej osi, czego efekty widzimy w zmianach klimatu (za co elity obwiniają plebs, ale to pomińmy).

A teraz "teoria spiskowa":

1. A co jeżeli elity wiedzą, że tym razem będzie katastrofa podobna do zagłady Neandertalczyków? Co jeśli wiedzą, że bieguny się nie cofną. Plus ta dziwna nadaktywność Słońca?

2. Harari, przydupas Schwaba, wysypał się w jednym wywiadzie mówiąc, że "technologia działa świetnie dla elit, ale nie dla plebsu i kiedy nadejdzie armageddon, elity jej użyją by się uratować, a plebs zostawią na śmierć". Dokładnie tak powiedział, o co mogło mu chodzić?

3. Czy plandemie, szczepionki, wojna ukraińska nie są przypadkiem odwróceniem uwagi, by plebs nie zauważył co się naprawdę dzieje? Czy lockdowny i zamknięcie ludzi w domach nie mogły być wykorzystane np. do wykonania niezauważenie jakiś prac, o których nie możemy się dowiedzieć? Jak budowa bunkrów czy coś podobnego? Czy ograniczanie żywności i paliwa może się wiązać z tym, że elity potrzebują zebrać jak najwięcej surowców, by przetrwać latami pod Ziemią? Przecież faktem jest, że wiele rządów magazynuje żywność na potęgę. Serio myślicie, że dla obywateli?

4. W Norwegii stworzono parę lat temu rodzaj Arki, gdzie zebrano DNA wszystkich znanych zwierząt i nasiona roślin, w grotach wykutych w skałach głęboko pod ziemią. Czemu po prostu nie w budynku?

5. tydzień temu w Kansas nagle, jednego dnia zdechło kilkanaście tysięcy sztuk bydła. Oficjalne wytłumaczenie: gorąco. Tylko, że nie trzeba być nawet farmerem, żeby wiedzieć że to nie może zabić w jednym miejscu tysięcy sztuk bydła (kilka, tych najsłabszych to tak, ale nie całe stada równocześnie). Ale dziura w polu magnetycznym (z powodu przesuwania się biegunów) już tak, jeśli "punktowo" temperatura skoczyłaby tam do powiedzmy 80-90 stopni.

6. Dodajmy do tego dziesiątki przypadków, gdy ostatnio całe stada ptaków spadały na ziemię nie wiadomo czemu i teoria o "klimatycznej zagładzie z kosmosu", już wcale nie musi być taka absurdalna.

No ale czy coś w tym jest, to pewnie jak zwykle dowiemy się jak będzie za późno

 

Portret użytkownika hallo

Pocieszę cię że jeśli nawet

Pocieszę cię że jeśli nawet nagromadzą sobie na lata zapasy itp. oraz wybudują bunkry lub uciekną na inną planetę jak w moonfall to Ten na samej górze powiedział: "pobudowali sobie grobowce w skałach" oraz "ściągnę cię z wysoką (czyt. z kosmosu)" i nie będzie dla nich ratunku bo to już koniec.

Portret użytkownika Trup

odpowiem na punkt drugi: o

odpowiem na punkt drugi: o statki typu ufo i uciekną nimi z ziemi gdzie tylko będą chcieli... ewentualnie schowają się w bunkrach i zabiją ludzi jakiś gównem żeby nie zdążyli się dobrać im do bunkrów z zapasami na wieki... 

punkt 3. odpowiedź to nie możliwe powstrzymanie wydobywającego się skażenia radioaktywnego i rakotwórczego które włazi w wode jedzenie i powietrze więc z tego powodu kończy się całkowicie życie na ziemi i cała cywilizacja żyjąca na ziemi.... 

punkt 4. użyli jakiejś zmyślnej bakterii virusa który atakuje tylko akurat ten typ zwierzaków w celu uszczuplenia pokarmu dla ludności bo chcą wywołać głód i wojny między ludźmi... 

punkt 5. pachnie zapowiedziami z biblii tuż przed końcem wszystkiego bo fukuszima powiedziała już A a może powiedzieć i B bo corium x 3 lub x 4 sztuki się przepala cały czas w dół przez wszystko łącznie ze skałami od 11 lat i nikt nie ma pojęcia na jakiej głębokości się aktualnie znajduje a że Japonia to wyspa i są tam trzęsienia ziemi to proste jest że na jakiejś głębokości jest naturalna płynna lawa pod ziemią i jeśli którekolwiek corium dotrze do tej lawy naturalnej to straci wodne chłodzenie (bo wodę tam nieustannie cały czas dolewają żeby corium'y a raczej coria nie osiągnęły temperatury stanu krytycznego) i tym samym żeby nie zaczęła się ponowna reakcja łańcuchowa i rozczepianie atomów, bo jak się to zacznie - to było sobie życie na ziemi, a raczej była sobie ziemia w kosmosie, a i księżyc nie wiem czy by coś tak potwornego przetrwał, bo tyle tam jest tego materiału...  Cały świat siedzi na takiej bombie że w głowie się to nie mieści - oni to wszystko wiedzą a wy się z tego śmiejecie nawet jak sie tego dowiedzieliście w tej chwili!

Mądry człowiek przemyśli, a głupiec się zaśmieje wyszydzi opluje lub zignoruje... 

 

NoweFilmy i BacoLogia i corium.5v.pl

Portret użytkownika kiep

Tobie za dużo wlazło tego

Tobie za dużo wlazło tego skażenia do łba,trolu przebrzydły.Skamlesz i pierdolisz jak stara baba.Kogo ty chcesz przestraszyć,chujku?Zawijaj mandziur i wypierdalaj bo jak cię cwelu znajdę to zasłużysz na swoją ksywkę.

Za ciency jesteście w dupie,ty i twoi parchaci mocodawcy.Ja ci kurwa dam corium...A gudło-biblię wsadź se w dupę.

Portret użytkownika R

Kogo ty chcesz przestraszyć

Kogo ty chcesz przestraszyć,chujku?

---> "Przestraszyłem się..."

Skamlesz i pierdolisz jak stara baba

------> "Skamlałbym jak baba, gdyby sie to okazało prawdą"

Ja ci kurwa dam corium.

------> "W głowie mi się nie mieści taki rozwój wydarzeń..."

A gudło-biblię wsadź se w dupę.

Wiesz, wsadzaj sobie w dupę, co ci sie tylko zamarzy, ale od biblii to się odpierdziel.

Portret użytkownika nn

dodaj do tego termin "war"

dodaj do tego termin "war" tzw schronów czy całych miast podziemnych dawnych cywilizacji.

A powyższy artykuł trochę mnie śmieszy, np tą zmianą biegunów Słońca. Słóńce jest wielobiegunowe a zmiana biegunowości dotyczy wiodących plam słonecznych w cyklu 11 letnim.

nn

Strony

Skomentuj