Obecna susza w Kalifornii jest najsilniejszą w ciągu ostatnich 1200 lat

Kategorie: 

Źródło: USGS i US Drought Monitor

Jak wiadomo słoneczny stan Kalifornia doświadcza od jakiegoś czasu bezprecedensowej suszy. Według klimatologów z University of Minnesota i Zakładu Oceanografii Woods Hole, obecna susza w Kalifornii jest najsilniejszą w ciągu ostatnich 1200 lat.

 

Jako dowód na poparcie swojej teorii naukowcy wskazali pierścienie wielkoowocowych dębów w południowej i środkowej Kalifornii. Ten gatunek drzewa znany jest jako naturalny wskaźnik opadów. Duże owoce dębów są bardzo wrażliwe na zmiany wilgotności, a ich słoje wskazują precyzyjnie wszelkie wahania opadów. Analizy przekroju takich drzew mogą zatem pozwolić na odtworzenie tego, co działo się z klimatem nawet w dłuższym okresie czasu.

 

Gdy agencja NOAA opublikowała dane na temat klimatu w lecie 2014 roku, amerykańscy klimatolodzy porównali te dane z historycznymi uzyskanymi dla opadów z ostatniego tysiąclecia. Dzięki badaniom dębów ustalono, liczbę rocznych opadów do XIII wieku. Naukowcy obliczyli również skalę intensywności ostatnich susz, biorąc pod uwagę parametr zwany zmiennością wilgotności gleby.

Źródło: USGS i US Drought Monitor

Wyniki porównania suszy w latach 2012-2014 dla Kalifornii z poprzednimi okresami suszy w tym regionie wykazały, że cykl o podobnym połączeniu wysokich temperaturach i braku opadów nie został wcześniej odnotowany. Nawet najbardziej dotkliwe susze były delikatnie niwelowane przez deszczowe miesiące. Obecna susza w Kalifornii jest bezprecedensowa i według ekspertów, zawdzięcza swoją intensywność działalności człowieka, a zwłaszcza wypompowywaniu wód podziemnych.

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika samodzielnie_myślący

To chyba Boska kara jaką

To chyba Boska kara jaką spuścił Pan na  tą krainę sodomy i gomory jaką jest Kelifołnia.
90 % porna w sieci jest z USA ,a 90 % porna z USA jest kręcona właśnie w Kelifołnii.

Portret użytkownika xx

To wszystko jest jeden wielki

To wszystko jest jeden wielki pic na wodę, fotomontaż.
Z jednej strony pierdzielą, że susza, małe opady.
Z drugiej strony, że sie im lodowce topią. No jak się mają nie topić jak nie ma opadów. Przecież od zawsze się topią latem. Ale jak w zimie są za małe opady, to ni ch..ja, nie przyrosną im te lodowce.
A potem pierdzielą, że globalne ocieplenie.

Skomentuj