Zmiany klimatu w Afryce - Sahara staje się się bardziej wilgotna

Kategorie: 

Źródlo: freeimages.com

Największa na świecie pustynia Sahara staje się coraz bardziej wilgotna. Eksperci porównali zdjęcia satelitarne Afryki, dokonane w ciągu ostatnich 10 lat, i stwierdzili, że klimat tego kontynentu w krótkim okresie czasu zmienił się dość istotnie.

 

Dzięki danym satelitarnym zdołano porównać ilość roślinności w różnych częściach Afryki co pozwoliło na wyciągnięcie wniosków na temat ilości opadów. Jednak obszar Sahelu, sawanny, która stanowi przejście od Sahary do reszty Afryki, utrzymuje teraz więcej wilgoci, niż 10 lat temu.

Specjaliści ustalili też, że w ciągu ostatniej dekady zaczęły zachodzić istotne niedobory wody w krajach takich jak Nigeria, Kenia, RPA czy Madagaskar. Naukowcy zwracają uwagę, że ich odkrycie wskazuje, iż obecne zmiany klimatyczne mogą mieć miejsce nawet w stosunkowo krótkim okresie czasu. Oznacza to, że nie można już polegać na mapach klimatycznych dokonanych więcej niż kilka lat wcześniej.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Obywatelka

czyżby geoinżynieryjne

czyżby geoinżynieryjne eksperymenty do tego doprowadziły? warto się z tym zagadnieniem zapoznać, kto już próbuje sterować pogodą po to oczywiście, by następnie przejąć kontrolę nad światem....

Skomentuj