Anomalia termiczna na pacyficznym wybrzeżu USA może mieć poważne konsekwencje dla pogody

Kategorie: 

Źródło: NOAA

Niezwykła cieplna anomalia pojawiła się na Pacyfiku na zachodnim wybrzeżu USA. Obszar nietypowo rozgrzanej wody ma aż 3200 kilometrów średnicy. Podobno anomalia jest obecna od 2013 roku i spowodowała liczne migracje gatunków ryb i stworzeń morskich, które poszukiwały schronienia przed zbyt nagrzaną wodą kierując się przeważnie w stronę wybrzeża.

 

Prawdopodobnie liczne przypadki wyrzucenia na plaże Kalifornii masowych ilości rozmaitych zwierząt morskich były również skutkiem tego zjawiska. Poza tym specjaliści z USA sugerują, że istnieje związek przyczynowo skutkowy między trwającą od 2013 roku suszą w Kalifornii, a występowaniem tego obszaru anomalnego ciepła. Obecność takiej masy cieplejszej wody wpływa na wieloletnie wzorce pogodowe zmieniając je zupełnie i zaburzając cyrkulację wody w środowisku.

 

Anomalię w pobliżu Kalifornii odkryto dopiero niedawno, wcześniej. Temperatura wody w tym obszarze okazała się być cieplejsza niż normalnie o 1 do 4 stopni Celsjusza. Z czasem podgrzany obszar zwiększył swoją wielkość sięgając w szczytowym momencie od Meksyku do Alaski. Meteorolodzy przypuszczają, że anomalne ocieplenie na Alasce ma również związek z tym zjawiskiem.

 

Według najnowszego badania na temat tego fenomenu, przeprowadzonego w University of Washington, za podgrzanie temperatury odpowiadają układy wysokiego ciśnienia atmosferycznego, które dosłownie chwytają całe ciepło nie pozwalając na jego rozproszenie się i kumulując je. W czerwcu zeszłego roku podgrzany obszar rozciągał się na 1600 km w każdą stronę, a pas ciepłej wody miał około 90 metrów głębokości. Uczeni nazwali tą strukturę "the blob".

Źródło: NOAA/NCDC

Uczeni od 2014 roku pilnie obserwują ewolucję temperatury w tej okolicy Pacyfiku. Zaskoczyło ich to, że nie zaobserwowano wychłodzenia powierzchni, a wręcz przeciwnie. Uczeni całkiem logicznie argumentują, że masy powietrza przemieszczające się nad tymi podgrzanymi obszarami będą cieplejsze i mogą być z tego powodu znacznie suchsze. Meteorolodzy sugerują w związku z tym, że na skutek tego w USA będzie w tym roku będzie wyjątkowo ciepłe i suche lato.

 

Klimat na Ziemi jest w ostatnich latach pełen niespodzianek. Ewidentnie obserwujemy zmiany wywoływane procesami, które nie do końca rozumiemy. Niestety w większości zaobserwowane przez nas zmiany klimatu były na niekorzyść tych miejscach, w których wystąpiły. Mowa przede wszystkim o ich negatywnych skutkach w postaci tornad, powodzi i przeciągających się w nieskończoność okresów suszy.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika pionier

Fukushima daje znać o sobie,

Fukushima daje znać o sobie, nie będzie dobrze dopóki tych popier,,oleńców od promowania budowy elektrowni nie obalimy i nie odsuniemy od głosu. Nie mogę paptrzeć na ich debilizm i popapraństwo, a już nie mogę strawić jak taki debil przekonuje mnie o rzekomych dobrodziejstwach atomic plants. Otóż i macie ,pozytywne aspekty' takich elektrowni. Nie można zabierać się za coś, co w sytuacji awarii wymyka się spod kontroli, a że się będzie wymykać to jest pewne. Na pohybel wszelkiej atomistyce.

Portret użytkownika jaa

Gdyby jakieś państwo

Gdyby jakieś państwo dysponowalo bronią kataklizmotwórczą to już dawno by jej użyło. Skoro użyto broń atomową to broń, której użycia nie można udowodnić tym bardziej byłaby użyta. Słyszał ktoś żeby w Rosji były jakieś silne trzęsienia ziemi? A może to Rosja ma taką broń tylko nie ma ochoty jej używać? Bo nie chce być hegemonem. A jeżeli używa to po to żeby podgrzać ocean? Tylko co jej to da? Oczywiście może być tak, że po prostu jakiś łańcuch wulkanów pod dnem oceanu się uaktywnił na tyle żeby podgrzewać wodę. Może naukowcy coś wiedzą ale nie mówią żeby nie było niepokoju.

Portret użytkownika Zenek ;)

No tak bo JAK KALI ROBIĆ

No tak bo

JAK KALI ROBIĆ INNYM TSUNAMI, TORNADA ...TO DOBRZE

ale

JAK KALI DOŚWIADCZYĆ EFEKTÓW SWOJEGO EKSPERYMENTOWANIA NA POGODZIE TO JUŻ ŹLE I KALI WRZESZCZEĆ Z OBURZENIA DO NIEBA

Ot żydowska moralność biblijnego idioty potrafiącego tylko kraść czy niszczyć to co Bog dał gojom bo ich UMIŁOWAŁ (czytaj WYBRAŁ).

Skomentuj