Na Stany Zjednoczone Ameryki nadciąga megasusza

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Amerykańscy specjaliści do spraw klimatu zwiastują najgorszą w historii suszę w zachodniej części Stanów Zjednoczonych. Co więcej, zdaniem części z nich klęska żywiołowa ma już swój początek. Inni z kolei są zdania, że z suszą mamy do czynienia od początku 2000 roku i z roku na rok jedynie ona eskaluje. Jeżeli ostatnia hipoteza okaże się słuszna, to najdłuższy okres suszy, jaki zaobserwowano nie tylko w XX, ale także XIX wieku.

 

Badacze twierdzą, że w Stanach Zjednoczonych na przestrzeni dziejów, od 800 do 2018 roku miało miejsce około 40 epizodów suszy. Spośród wszystkich 40 tylko 4 określają jako megasuszę, która ma rzekomo występować aktualnie. Amerykańscy klimatolodzy są zdania, że poprzednie susze na taką skalę pojawiły się pod koniec IX, XIII i XVI wieku.

 

Skąd tak szczegółowe informacje na temat odległych dziejów? Do rekonstrukcji danych dotyczących wilgotności gleby z ostatnich 1200 lat wykorzystuje się słoje przyrostu wtórnego drzew. Po przekroju drzewa doskonale widać warstwy drewna wtórnego powstające w wyniku działalności kambium. Badacze wykorzystują również średniowieczne pnie drzew rosnące w ówcześnie mokrych korytach rzek, za pomocą których budowano osady podczas XIII-wiecznej suszy. Podobnie analizowane są osady na skałach, wyznaczające dawne poziomy jezior.

Podczas porównywania ze sobą najgorszych 19-letnich epizodów suszy badacze ustalili, że aktualnie doświadczana susza w Stanach Zjednoczonych jest porównywalna jedynie z jedną z czterech klęsk żywiołowych występujących w przeszłości. Pozostałe trzy były od niej lżejsze. Czwarta susza, o której mowa, miała miejsce pomiędzy 1575 a 1603 rokiem. Najgorszy epizod suszy był niewiele intensywniejszy od bieżącego.

Lake Powell

Co szczególnie istotne, pierwsze dwie dekady megasuszy mają wyglądać tak samo jak w przypadku każdych innych susz. Zdaniem klimatologów zjawisko to jest w 100% naturalne dla obszaru południowo-zachodnich Stanów Zjednoczonych, jednak zaostrzają je zmiany klimatu występujące równolegle na całym świecie. Od 2000 roku średnia temperatura w Stanach Zjednoczonych wzrosła o 1,2 stopnia Celsjusza.

 

Jakie są zatem odczuwalne już teraz skutki rzekomej megasuszy? Autorzy badania twierdzą, że dwa największe zbiorniki wodne w regionie, czyli Lake Powell i Lake Mead doznały dramatycznego skurczenia. Występuje również znacznie więcej pożarów w ich okolicy. W bieżącym roku zdarzają się one już dziesięciokrotnie częściej niż przykładowo 40 lat temu. Póki co skutki suszy łagodzą jedynie zmagazynowane wody gruntowe, które wykorzystuje się m.in. w rolnictwie. Specjaliści ostrzegają jednak, że rezerwy te także mają swoje granice i potrzebują czasu na uzupełnienie.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika Arystofanes

CO SIE STAŁO Z TYM PORTALEM?

CO SIE STAŁO Z TYM PORTALEM??Pokolenia sie wymienily czy teraz wiecej theBili na swiecie i dlatego wiecej tez slepcow tu piszacych?? A wierzcie sobie w co chcecie - tylko nie nazywajcie tego nauką! Nie jestescie naukowcami i sie na niej nie znacie wiec sie nie wypowidajcie. Dlaczego nikt z was nie wypowiada sie np. na temat mechatroniki czy nadprzewodników albo kryptografii kwantowej? A na tematy klimatu już baardzo chętnie? Tak samo nie znacie sie na żadnej z tych dziedzin. Może dlatego że 'wydaje wam się' (a nie wiecie, podkreslam!) że znacie sie na klimacie i pogodzie bo mozecie obserwowac pogode golym okiem. No tak ale obserwujecie subiektywnie, tylko w jednym miejscu np. temperature, nieprecyzyjnie, nie pamietacie pomiarow z ostatnich 100lat, nie znacie sie na fizyce atmosfery ani zjawiskach nieliniowych. Hmm.. Tak tylko sobie pisze - może to kogoś zachęci do myślenia.

Portret użytkownika Odwazniak

Powinno się zakazać koszenia

Powinno się zakazać koszenia trawników, bo to tylko upustynnia okolicę. Szczególnie w dobie suszy należy przestać katować nas tym rykiem i wibracjami. Spalinami i marnotrawstwem wody dla durnej, pustynnej, reptiliańskiej mody, która chce pozbyć się istot światła oddychających tlenem, zastępując je bezmózgimi baranami zniewolonym modą.

 

Bezwzględny zakaz koszenia trawników! Zatrzymajmy swoją wodę, zanim ją samolotami i mikrofalami ukradną do nawodnienia pustyni!! 

Zlitujcie się nas owadami żywiącymi się dzikimi kwiatkami mordowanymi z powodu mody na lepszy trawnik, niż somsiada...

So 1:14 BT "Bliski jest wielki dzień Pański, bliski i rychły on bardzo; głos dnia Pańskiego okrutny; wtedy z rozpaczy zakrzyknie i mocarz." 

Portret użytkownika Odwazniak

Czy obliczył ktoś, ile wody

Czy obliczył ktoś, ile wody zaaresztowanej jest w butelkach w sklepach, hurtowniach i magazynach? Tej wody ukradzionej z systemu, zagrabionej roślinom i zwierzętom? 

Uwolnić wodę z butelek! Szczególnie tych plastikowych! Składowanych w pełnym słońcu na paletach. Jakim idiotą trzeba być, żeby kupować wodę z plastikowych butelek? Później się dziwią, że babom rosną wąsy, a chłopom cycki..

 

Betonowanie rzek też nie pomaga. Woda, jak rynną odpływa, zamiast meandrować i wsiąkać w pola. Jakimś gadom zależy, by upustynnić wszystko i zmienić skład chemiczny atmosfery. To jest inwazja obcych! 

Strony

Skomentuj