Naukowcy stworzyli implanty dentystyczne nowego typu

Kategorie: 

Źródło: youtube.com

Naukowcom udało się stworzyć implanty, które zapuszczają korzenie kilka razy szybciej.

 

Naukowcy z Perm National Research Polytechnic University opracowali biokompatybilne implanty komórkowe kości szczękowo - twarzowej. Wykonane są ze stopu tytanu metodą topienia laserowego, a pod względem swoich właściwości produkty te maksymalnie przypominają ludzką tkankę kostną. Jednocześnie żywe komórki rosną w komórki 2 - 3 razy szybciej niż ich analogi o gęstszej strukturze.

„Stopy tytanu są często używane w biomedycynie. Implanty na nich oparte mają dużą wytrzymałość, małą sztywność i wymaganą makroporowatość. To właśnie ta właściwość zapewnia, że komórki kostne i naczynia krwionośne skutecznie wrastają w te innowacyjne produkty. Stopy tytanu nie są odrzucane przez organizm i nie podlegają korozji, dlatego stosując z nich implanty można szybko przywrócić ubytki tkanki kostnej. Jednak ich zachowanie w rzeczywistych warunkach organizmu człowieka nie zostało jeszcze zbadane”- tłumaczy autor opracowania, starszy wykładowca Katedry Innowacyjnych Technologii Mechanicznych Politechniki w Permie Polina Kilina.

Naukowcy przeprowadzili kompleksowe badania, tj. zaprojektowali geometrię implantu, opracowali technologię jego tworzenia i ustalili niezbędne właściwości fizyczne i mechaniczne. Powstałe struktury z komórkami o średnicy około 2 – 3 mm i z makroporowatością 90 – 97% zapewniały taką samą wytrzymałość i moduł sprężystości jak w tkance kostnej. Badania kliniczne na zwierzętach laboratoryjnych umożliwiły oszacowanie czasu potrzebnego na „zapełnienie” żywych komórek przez implant.

„Korzystając z modelowania 3D i stapiania laserowego, opracowaliśmy implanty wykonane ze stopu tytanu Ti6Al4V. Geometryczny kształt z komórkami zapewnia przyspieszony wzrost tkanki kostnej do produktu i pewnie go utrwala. W porównaniu z analogami o drobno porowatej strukturze odbudowa tkanki kostnej naszym implantem przebiega 2 – 3 razy szybciej ”- zauważa badacz.

Efekt ten osiągnięto dzięki makroporowatości produktu. „Adhezję” zapewniły również specjalne cząsteczki na powierzchni implantu, które zwiększają powierzchnię kontaktu żywych komórek i struktury, a wielkość porów pozwoliła na utworzenie sieci naczyń krwionośnych zaopatrujących tkankę kostną w składniki odżywcze.

 

W chwili obecnej badania kliniczne na zwierzętach są prowadzone w laboratorium Kliniki Chirurgii Szczękowo - Twarzowej P.G. E.A. Wagner. Naukowcom udało się ustalić, że aktywny wzrost tkanki do komórek rozpoczął się już po dwóch tygodniach, a całkowite wszczepienie struktur nastąpiło po 4 – 9 miesiącach. W przyszłości naukowcy planują przeprowadzić badania kliniczne dotyczące wszczepiania implantów ludziom.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Egipłan

Tylko implanty cyrkonowe

Tylko implanty cyrkonowe.Tylko one przewodzą światło.... drogie są ale warto bo to inwestycja do końca życia.sam doświadczam ich obecności  w swoim organizmie i chwalę je i polecam wszystkim.. Natomiast noszenie tzw zębów `wyleczonych` kanalowo to jest już po krótkim czasie noszenie trupów zębów i noszenie stanów zapalnych i rozsiewanie ich po organizmie....

Portret użytkownika keri

Stopy tytanu nie są odrzucane

Stopy tytanu nie są odrzucane przez organizm i nie podlegają korozji

Reklama sprzeczna z rzeczywistością. Wkręty tytanowe rdzewieją i powodują stany zapalne otaczających je tkanek. Czytałam nawet wyliczenia, ile osób w SZA ma wkręty tytanowe i że są już wliczeni do potencjalnych pacjentów, którzy będą wymagali pomocy. Powstają nawet gabinety sieciowe dla nich, aby gdy komuś na delegacji spieprzy się sztuczna szczęka na tytanie, mógł w ramach sieci dalej zasilać konta dentystów.

Portret użytkownika angie

Topy tytanu podobno są dobrze

Topy tytanu podobno są dobrze tolerowane przez organizm, jednakże podobno zawierają różne pierwiastki śladowe np. molibden, które mogą niekorzystnie wpływać na organizm człowieka. Dlatego prosiłbym autora artykułu, aby coś napisał o implantach ceramicznych, jak są trwałe i jak są tolerowane przez organizm.

Skomentuj