Opracowano metodę, która jest w stanie częściowo przywrócić wzrok osobom niewidomym

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Naukowcy z Holandii ogłosili opracowanie bardziej efektywnego modelu implantu mózgowego niż te wcześniej stworzone. System jest w stanie przywrócić orientację w przestrzeni osobom, które straciły wzrok.

Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie Science. Ślepota dotyka około 40 milionów ludzi na całym świecie. Pomysł stymulowania mózgu implantem w celu stworzenia sztucznej percepcji wzrokowej sięga lat siedemdziesiątych. Takie systemy są już dziś używane, ale są w stanie wygenerować tylko niewielką liczbę pikseli. Ponadto są mało stabilne i krótkotrwałe.

 

Naukowcy z Holenderskiego Instytutu Neurobiologii wykorzystali nowe technologie implantacji do opracowania bardziej zaawansowanego modelu. Tworzone przez nich implanty mają wysoką rozdzielczość i składają się z 1024 elektrod. Implanty wszczepiono do kory wzrokowej małp, aby przetestować skuteczność. Na początkowym etapie zwierzęta wykonywały proste zadanie behawioralne, np. poruszanie źrenicami. Potem zadania były bardziej skomplikowane, tj. małpy musiały rozpoznawać litery, obrazy, linie i poruszające się przedmioty.

 

W tym przypadku implant oddziałuje bezpośrednio z mózgiem, omijając poprzednie przetwarzanie obrazu za pomocą oczu i nerwów wzrokowych. Eksperci wykorzystali dobrze znane zjawisko wizualne, które występuje u ludzi bez narażenia oka na światło, czyli fosfen. Osoby niewidome od urodzenia nie są do tego zdolne, podczas gdy ci, którzy stają się niewidomi w ciągu swojego życia, mogą zobaczyć fosfeny dzięki sztucznej stymulacji kory wzrokowej mózgu. Na podstawie tego zjawiska powstają sztuczne protezy.

 

Dlatego implant opracowany przez holenderskich naukowców może być stosowany tylko u osób, które utraciły zdolność widzenia w wyniku urazu siatkówki oka lub nerwu wzrokowego, ale mają nienaruszoną korę wzrokową. Oczywiście nie można całkowicie przywrócić wzroku, ale można przywrócić dość słabą widoczność obiektów i zdolność poruszania się w przestrzeni.

 

Zdaniem naukowców i tak to jest dziś wielki postęp. Liczba elektrod wszczepionych do kory wzrokowej oraz liczba sztucznych pikseli wykorzystywanych do tworzenia obrazów są bezprecedensowe. Naukowcy są przekonani, że ich rozwój może znacząco poprawić jakość życia osób niewidomych.

 

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: tallinn
Portret użytkownika tallinn

Legendarny redaktor portali zmianynaziemi.pl oraz innemedium.pl znany ze swojego niekonwencjonalnego podejścia do poszukiwania tematów kontrowersyjnych i tajemniczych. Dodatkowo jest on wydawcą portali estonczycy.pl oraz tylkoprzyroda.pl gdzie realizuje swoje pasje związane z eksploracją wiadomości ze świata zwierząt


Komentarze

Portret użytkownika Quark

Według mojej wiedzy osobom

Według mojej wiedzy osobom niewidomym w wyniku urazu oka można przeszczepić całą gałkę oczną i tak się robi ,tu implant nie jest potrzebny a jedynie dawca ,podobnie jak przy konieczności wymiany nerwu wzrokowego ,co prawda podczas takiej operacji konieczne jest otwarcie twarzo-czaszki ale wzrok da się przywrócić. A i z dawcami wielkiego problemu nie ma ,przecież tyle ludzi ginie w wypadkach ,wielu jest też "niepotrzebnych" jak skazani na dożywocie itp. 

Takiemu skazanemu na dożywocie (lub inny długoletni wyrok) można by zaproponować układ : "skrócimy ci wyrok o połowę jak dobrowolnie oddasz jedno oko .." - zapewne wielu by się zgodziło. I tą drogą trzeba pójść zamiast kombinować elektroniczne implanty ,które z założenia nigdy nie będą kompatybilne z żywą tkanką.

Portret użytkownika baca

w tym świecie nikomu się nie

w tym świecie nikomu się nie skraca wyroków o połówę ale fałszywie pomawia i skazuje niewinnych...

psychopatyczne zjeby które rządzą (jeszcze) niczego by na takim układzie służącym ludziom nie mieli...

natomiast za badziewne implanty owszem mają kupę dotacji na "badania", potem patenty a potem dojenie chorych...

tak więc żeby było tak jak piszesz najpierw ci co widzą powinni przejrzeć na oczy i odjebać w końcu tych którzy bezprawnie rządzą.... 

ślepych jednak mózgowo jest zbyt wielu żeby to się mogło udać, tak myślę, bo nawet jak mu ty znajdziesz za friko dawcę i za friko przeszczepisz oko... on nie tobie ale bozi podziekuje i to jest właśnie obecny dramat Smile

 

Skomentuj