Naukowcy odkryli setki nowych dwuwymiarowych materiałów podobnych do grafenu

Kategorie: 

Źródło: James Hedberg/CC

Grafen określany jest mianem materiału przyszłości, gdyż posiada wiele bardzo interesujących właściwości, które można wykorzystać w elektronice i innych dziedzinach. Pojedynczy arkusz grafenu posiada grubość jednego atomu. Teraz naukowcy ogłosili odkrycie kilkuset materiałów dwuwymiarowych, które mogą mieć równie wysoki potencjał.

 

Zespół z Politechniki Federalnej w Lozannie przeanalizował otwarte bazy danych struktur krystalicznych, takich jak Crystallography Open Database (COD) w poszukiwaniu dwuwymiarowych materiałów zbliżonych pod względem strukturalnym do grafenu. Spośród ponad 100 tysięcy struktur krystalicznych, naukowcy wytypowali 1.825, z których prawdopodobnie można tworzyć arkusze materiału o grubości jednego atomu.

 

Badacze następnie przeprowadzili kalkulacje na 258 wybranych związkach chemicznych. Wśród nich znaleziono 166 półprzewodników. Kolejne 92 materiały zostały określone jako metaliczne, a 56 z nich może posiadać pewne właściwości magnetyczne.

Szwajcarscy naukowcy zamierzają sprawdzić jak wybrane materiały będą funkcjonować w postaci cienkich arkuszy oraz ciasno upakowanych warstw. Dzięki tym badaniom możemy zdobyć cały szereg nowych materiałów dwuwymiarowych, które mogłyby zastąpić grafen w elektronice i innych dziedzinach.

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.7 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego WschoduKomentarze

Portret użytkownika Cień

No niech wprowadzają te nowe

No niech wprowadzają te nowe technologie, bo Intelowi już kończą się pomysły jak uciec AMD. Intel ma już problemy z 10nm, więc zaczęli wydłużać zabawę z Tick-Tock i zwiększają ilość rdzeni w procesorach.

Na szczęście w tym wypadku klient zyskuje Szczesliwy

,,Najpierw cię ignorują. Po­tem śmieją się z ciebie. Później z tobą wal­czą. Później wyg­ry­wasz." (Mahatma Gandhi)

,,Si vis pacem, para bellum." („Jeśli chcesz pokoju, przygotuj się do wojny.”)

Skomentuj