Naukowcy odkryli setki nowych dwuwymiarowych materiałów podobnych do grafenu

Kategorie: 

Źródło: James Hedberg/CC

Grafen określany jest mianem materiału przyszłości, gdyż posiada wiele bardzo interesujących właściwości, które można wykorzystać w elektronice i innych dziedzinach. Pojedynczy arkusz grafenu posiada grubość jednego atomu. Teraz naukowcy ogłosili odkrycie kilkuset materiałów dwuwymiarowych, które mogą mieć równie wysoki potencjał.

 

Zespół z Politechniki Federalnej w Lozannie przeanalizował otwarte bazy danych struktur krystalicznych, takich jak Crystallography Open Database (COD) w poszukiwaniu dwuwymiarowych materiałów zbliżonych pod względem strukturalnym do grafenu. Spośród ponad 100 tysięcy struktur krystalicznych, naukowcy wytypowali 1.825, z których prawdopodobnie można tworzyć arkusze materiału o grubości jednego atomu.

 

Badacze następnie przeprowadzili kalkulacje na 258 wybranych związkach chemicznych. Wśród nich znaleziono 166 półprzewodników. Kolejne 92 materiały zostały określone jako metaliczne, a 56 z nich może posiadać pewne właściwości magnetyczne.

Szwajcarscy naukowcy zamierzają sprawdzić jak wybrane materiały będą funkcjonować w postaci cienkich arkuszy oraz ciasno upakowanych warstw. Dzięki tym badaniom możemy zdobyć cały szereg nowych materiałów dwuwymiarowych, które mogłyby zastąpić grafen w elektronice i innych dziedzinach.

 

Ocena: 

5
Średnio: 4.7 (3 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Cień

No niech wprowadzają te nowe

No niech wprowadzają te nowe technologie, bo Intelowi już kończą się pomysły jak uciec AMD. Intel ma już problemy z 10nm, więc zaczęli wydłużać zabawę z Tick-Tock i zwiększają ilość rdzeni w procesorach.

Na szczęście w tym wypadku klient zyskuje Szczesliwy

,,Najpierw cię ignorują. Po­tem śmieją się z ciebie. Później z tobą wal­czą. Później wyg­ry­wasz." (Mahatma Gandhi)

,,Si vis pacem, para bellum." („Jeśli chcesz pokoju, przygotuj się do wojny.”)

Skomentuj