Geolodzy znaleźli we wnętrzu diamentu nieznany minerał z głębi Ziemi

Kategorie: 

Źródło: Aaron Celestian, Natural History Museum of Los Angeles County

Geolodzy poinformowali o odkryciu niezwykłego minerału uformowanego głęboko pod Ziemią. Artykuł na ten temat został opublikowany w czasopiśmie Science.

Odkrytym minerałem nazwanym davemaoit jest krzemian wapnia (CaSiO3), który tworzy się pod bardzo wysokim ciśnieniem. Minerał o tym samym wzorze chemicznym, wollastonit, jest szeroko rozpowszechniony, ale różni się od davemaoitu strukturą krystaliczną.

 

Naukowcy nigdy nie odkryli davemaoitu, ponieważ gdy unosi się na powierzchnię i spada ciśnienie, rozpada się na inne minerały. Jednak obecna próbka jest zamknięta wewnątrz diamentu, który uformował się na głębokości 660 kilometrów. Twarda skorupa utrzymała ciśnienie i pozwoliła naukowcom zbadać ją po raz pierwszy.

 

Naukowcy pod kierunkiem Olivera Chaunera z University of Nevada w Las Vegas odkryli kawałek davemaoitu o wielkości kilku mikronów. Udało się to za pomocą synchrotronowej dyfrakcji promieniowania rentgenowskiego - metody, w której wiązka promieni rentgenowskich skupia się na obiekcie i monitoruje jego rozpraszanie.

 

Uważa się, że davemaoit odgrywa ważną rolę w geochemii Ziemi. Naukowcy sugerują na przykład, że minerał może zawierać cząstki radioaktywnego uranu i toru, które przyczyniają się do radiogenicznego ogrzewania wnętrza Ziemi.

Ocena: 

1
Średnio: 1 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj