Odkryto nadprzewodniki działające w rekordowo wysokiej temperaturze

Kategorie: 

Źródło: Peter nussbaumer/CC BY-SA 3.0

Międzynarodowy zespół naukowców badał klasę materiałów, w których odkryto zjawisko nadprzewodnictwa w temperaturze około -23 stopni Celsjusza. Jest to aż 50 stopni wyżej w porównaniu do poprzedniego potwierdzonego rekordu. Badania zostały przeprowadzone z pomocą synchrotronu Advanced Photon Source (APS) w Argonne National Laboratory.

 

Podstawową cechą charakteryzującą nadprzewodniki jest spadek do zera ich oporu elektrycznego poniżej pewnej temperatury, która zależna jest od rodzaju materiału oraz czynników zewnętrznych. Nauka wciąż dokonuje postępów w tym zakresie i odkrywa materiały, które umożliwiają bezstratny przepływ prądu w coraz wyższych temperaturach. Nadprzewodniki mogą posiadać ogrom zastosowań, między innymi w przewodach elektrycznych, superkomputerach i pociągach korzystających z technologii lewitacji magnetycznej.

 

Obecnie nie znamy jeszcze materiału, który byłby nadprzewodnikiem w temperaturze pokojowej i mógłby zostać wykorzystany na masową skalę, ale wszystko wskazuje na to, że jesteśmy coraz bliżej osiągnięcia celu. Naukowcy z Instytutu Chemii im. Maksa Plancka oraz Uniwersytetu Chicagowskiego stworzyli superwodorek lantanu, a następnie przetestowali nadprzewodnictwo tego materiału oraz ustalili jego strukturę i skład.

Struktura krystaliczna superwodorku lantanu - źródło: A. P. Drozdov

Badania przeprowadzone w synchrotronie Advanced Photon Source (APS) wykazały, że superwodorek lantanu osiąga stan nadprzewodnictwa w temperaturze -23 stopni Celsjusza, lecz niestety materiał musi zostać najpierw poddany ekstremalnie wysokiemu ciśnieniu, rzędu od 150 do 170 gigapaskali. To ponad 1,5 miliona razy więcej niż ciśnienie atmosferyczne, panujące na poziomie morza.

 

Podczas badań potwierdzono, że superwodorek lantanu wykazywał trzy z czterech cech, które są wymagane dla potwierdzenia nadprzewodnictwa – w materialne zniknęła rezystancja, zmniejszyła się temperatura krytyczna pod zewnętrznym polem magnetycznym i nastąpiła zmiana temperatury, gdy naukowcy zastąpili niektóre pierwiastki innymi izotopami. Czwartej cechy, tzw. efektu Meissnera, czyli zjawiska polegającego na całkowitym wypychaniu pola magnetycznego z nadprzewodnika, nie udało się zaobserwować, ponieważ badano zbyt małą ilość materiału.

 

Mimo tego, naukowcy przewidują, że nadprzewodniki wodorkowe przybliżają nas do nadprzewodnictwa w temperaturze pokojowej. Zespół naukowców będzie teraz poszukiwał nowych materiałów, które osiągną stan nadprzewodnictwa w bardziej naturalnych warunkach – przy wyższych temperaturach i niższym ciśnieniu. Wyniki badań zostały opublikowane w czasopiśmie Nature.

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika baca

piramidy tworzą prąd za darmo

piramidy tworzą prąd za darmo ale o tym panuje cisza a przecież to były przede wszystkim gigantyczne elektrownie. Nagłaśnia się natomiast pozorne odkrycia jak np ten nadprzewodnik. pozorne, bo nadprzewodniki owszem eliminują starty prądu podczas przesyłu ale czy ma to jakieś znaczenie dla miliardów nabywców?

czy wraz z nowymi odkryciami na tym polu maleją ceny prądu skoro straty są mniejsze?

no właśnie.

i dlatego wiadomo już dziś że zanim jeszcze opracowany zostanie przesył darmowy energii całkowicie bezstratny to tak wzrośnie cena prądu i jego akcyza że będzie sto razy gorzej niż przed tymi odkryciami.

a już nie wspominam o tym że Tesla sto lat temu odkrył jak przesyłać prąd... totalnie bezprzewodowo. prąd wytwarzany za darmo oczywiście... i to utajniono a lansuje sie pseudoodkrycia żeby ludzi uzależnić od tego co im się za darmo należy

 

Portret użytkownika dd

Tak blisko a jednak tak

Tak blisko a jednak tak daleko. Ktoś kto stworzy nadprzewodniki pracujące w temperaturze pokojowej dokona przełomu w każdej dziedzinie życia.

Ale na razie do warunków pokojowych (temperatura czy ciśnienie) jeszcze bardzo długa droga.

Portret użytkownika kapitan ameryka

Na obecnym etapie rozwoju

Na obecnym etapie rozwoju technologia jest dość ograniczona, a wytworzone pole magnetyczne pozwala na zasilanie urządzeń w niedużych odległościach. Oczywistym jest jednak fakt, że wraz z rozwojem technologii, zasięg bezprzewodowego prądu będzie na tyle duży, że na potrzeby zwykłego domu wystarczy jeden Source Resonator. Zupełnie, jak router wi-fi, z którym technologia ma wiele wspólnego. Bezprzewodowy prąd może być jednym z najważniejszych wynalazków tego dziesięciolecia.

 

+ Jesteś naszym bogiem  - Jesteś naszym idolem

(Ban - Cosiek)

Skomentuj