Zarejestrowano duże podwodne tsunami i mogą wystąpić następne!

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Naukowcy z British Antarctic Survey i University of Exeter zarejestrowali duże podwodne tsunami, które powstają, gdy góry lodowe odrywają się od lodowców. Według artykułu opublikowanego w czasopiśmie Science Advances proces ten powoduje globalne mieszanie warstwy powierzchniowej oceanów.

 

 

21 stycznia 2020 roku w zatoce Bergen u wybrzeży Półwyspu Antarktycznego oderwał się kilometrowy front lodowca William Glacier (wyspa Anvers). Chociaż nie jest znana ilość utraconego lodu, naukowcy oszacowali, że do morza wrzucono 3-20 milionów metrów sześciennych lodu, a energia potencjalna uwolniona do oceanu wynosiła 0,6-2,4 bilionów dżuli. Podobne zdarzenia na lodowcu Williamsa zdarzają się 1-2 razy w roku, a powodem tego jest postępujące cofanie się lodowców szelfowych w wyniku globalnego ocieplenia.

 

Cielenie się lodowca bezpośrednio obserwował brytyjski statek badawczy RRS James Clark Ross (od 2021 r. należy do Ukrainy i nosi nazwę Noosphere – ok. Lenta.ru), który prowadził pomiary oceanograficzne w zatoce Bergen. Okazało się, że oderwanie się lodowca doprowadziło do wymieszania na dużą skalę wód całej zatoki, przez co warstwy wody morskiej stały się bardziej jednolite pod względem temperatury.

 

Zebrane dane wskazują, że mieszanie termiczne było spowodowane szybką propagacją podwodnych fal o dużej amplitudzie, zwanych podwodnymi tsunami, w wyniku wycielenia. Pęknięcie lodu podwoiło energię kinetyczną fal wewnętrznych – fluktuacji gęstości w słupie wody morskiej – która utrzymywała się na podwyższonym poziomie przez co najmniej dwa dni po zdarzeniu.

 

Rozprzestrzenianie się wewnętrznych tsunami poza ujście Zatoki Bergen najprawdopodobniej miało miejsce, jednak ze względu na topografię dna większość energii pozostała we fiordzie. Jednak powierzchniowe tsunami i fale wewnętrzne, jeśli nie są kontrolowane, mogą przemieszczać się na bardzo duże odległości w oceanie, wpływając zarówno na zaopatrzenie w składniki odżywcze oświetlonej słońcem warstwy oceanu, jak i na jej stabilność. Wraz z globalnym ociepleniem częstotliwość tego zjawiska może wzrosnąć.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Skomentuj