Nowa, trójwymiarowa struktura z grafenu jest lekka i bardziej wytrzymała od stali

Kategorie: 

Źródło: MIT

Grafen, materiał przyszłości, jest przede wszystkim bardzo wytrzymały i doskonale przewodzi prąd, dzięki czemu posiada wiele zastosowań. Jednak naukowcy z Instytutu Technologicznego w Massachusetts (MIT) odkryli jak stworzyć trójwymiarowy obiekt z grafenu, który jest bardzo lekki i bardziej wytrzymały od stali.

 

Okazuje się, że gdy połączymy ze sobą płatki grafenu, możemy nie tylko stworzyć dowolną trójwymiarową strukturę. Grafen staje się wtedy porowaty i jeszcze potężniejszy. Badacze z MIT stwierdzili, że "nowy" materiał jest 10 razy bardziej wytrzymały od stali, choć jego gęstość jest mniejsza aż o 95%.

Markus Buehler, szef Departamentu Inżynierii Cywilnej i Środowiskowej (CEE) w MIT porównał opracowanie nowej formy grafenu do papieru. Zwrócił on uwagę, że papier posiada małą wytrzymałość, lecz gdy przykładowo zwiniemy go w tubę, może wtedy podtrzymać pewien ciężar.

"Można wykorzystać materiał grafenowy lub skorzystać z odkrytej przez nas geometrii i zastosować ją z innymi materiałami, takimi jak polimery czy metale. Materiał można zastąpić czymkolwiek. Geometria jest tu dominującym czynnikiem." - powiedział Markus Buehler.

Naukowcy z MIT stworzyli grafenowy żyroid w drukarce 3D. Jego nowa forma z pewnością znajdzie pewne zastosowania. Z kolei nowa konfiguracja geometryczna sprawi, że wielkie konstrukcje, takie jak mosty, staną się jeszcze bardziej wytrzymałe.

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (4 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika tomasz26

zatem trzeba zacząć

zatem trzeba zacząć produkować np. samoloty i drony osobowe z grafenu .. bo jazda samochodem coraz bardziej mnie irytuje ..na dodatek te puszki emaliowane są coraz gorszej jakości

Portret użytkownika dizzy

Toż w tym materiale na yt

Toż w tym materiale na yt nigdzie nie mówią że ten model zawiera w sobie grafen tylko jakiś plastik. Prezentowany kształt sam w sobie jest bardzo wytrzymały niezależnie od wykorzystanego tworzywa i ewentualnie po opracowaniu technologii produkcji z grafenu mógłby być jeszcze potężniejszy..

Skomentuj