W przyszłości panele słoneczne z grafenu będą mogły gromadzić energię nawet przez całą dobę

Kategorie: 

Źródło: Flickr/Dept of Energy Solar Decathlon/CC BY-NC-ND 2.0

W kwestii fotowoltaiki, naukowcy skupiają się przede wszystkim na tym aby zwiększyć wydajność paneli słonecznych, tak aby mogły przekształcać jak największe ilości promieniowania słonecznego w energię. Jednak specjaliści z Ocean University w Qingdao pracują nad wyjątkową technologią, która będzie mogła funkcjonować nawet w nocy i nie będzie musiała polegać wyłącznie na Słońcu.

 

Przełomowa technologia opisana przez chińskich naukowców w zasadzie niczym nie różni się od dostępnych paneli słonecznych, za wyjątkiem ciekłego grafenu, dzięki któremu ogniwo dodatkowo produkuje energię w wyniku kontaktu z wodą i może tak naprawdę pracować w każdych warunkach pogodowych. To z kolei przełoży się na większe ilości energii, jakie będzie można wyprodukować w ciągu jednej doby.

 

Nowa technologia będzie niezwykle przydatna zwłaszcza w regionach, gdzie opady deszczu są na porządku dziennym. Panele te mogą generować energię podczas słonecznych dni a także gdy niebo zostanie pokryte chmurami i zacznie padać deszcz - zarówno w dzień, jak i w nocy.

 

Uczeni chcą teraz przejść z etapu proof-of-concept i zbudować ogniwo, zdolne do gromadzenia energii nawet przez 24 godziny na dobę. Jeśli wszystko pójdzie zgodnie z planem, wkrótce nowe ogniwa fotowoltaiczne doprowadzą do rewolucji w produkcji enegii odnawialnej.

 

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

 

Źródło: http://tylkonauka.pl/wiadomosc/chinczycy-tworza-rewolucyjne-ogniwa-fotowoltaiczne-grafenu-ktore-beda-tworzyc-energie-ze-s

Ocena: 

4
Średnio: 3.5 (2 votes)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Portret użytkownika Tpz

Ciekawe czy takie panele

Ciekawe czy takie panele grafenowe byłyby w stanie wyprodukować (tudzież przetworzyć) na tyle dużo energii żeby  zasilić np jakąś niewielką pompę, która to dostarczałaby wodę na te panele Smile
Mielibysmy cos w rodzaju "perpetum mobile" Smile

Portret użytkownika b@ron

nie trzeba nawet być

nie trzeba nawet być inteligentnym, żeby wiedzieć o co chodzi... podziwiam świętą cierpliwość modów przy takich wpisach... zazwyczaj panel ładuje akumulator( lub kilka) i w nim gromadzi energie przetwarzaną potem na napięcie sieci, w przeciwnym wypadku w nocy nie miałbyś prądu, cały zestaw to kilka dosyć skomplikowanych urządzeń współpracujących ze sobą, wynalezienie ogniw generujących prąd całą dobę byłoby przełomowe.

Pisze oczywiście o kompletnej elektrowni słonecznej a nie o genialnym pomyśle kiedy to dofinansowują panele na dom i potem tą energię ja sprzedaje elektrowni tanio... a elektrownia tą energię sprzedaje mi z powrotem, oczywiście drożej... wtedy akumulatory niepotrzebne...

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

Portret użytkownika XaX

"Przełomowa technologia

"Przełomowa technologia opisana przez chińskich naukowców w zasadzie niczym nie różni się od dostępnych paneli słonecznych, za wyjątkiem ciekłego grafenu, dzięki któremu ogniwo dodatkowo produkuje energię w wyniku kontaktu z wodą" Zrobić taką bańkę wypełnioną tym grafenem i wrzucić do wody Biggrin Nieskończone źródło energii. 

Portret użytkownika el polako

Na razie musimy się zadowolić

Na razie musimy się zadowolić teflonowymi politykami którzy gromadzą niewyobrażalne ilośći energii w postaci naszej kasy która do nich płynie ciągłym strumieniem. Że ta energia głównie jest marnowana to już inna sprawa.

Skomentuj