Olej sojowy można wykorzystać do produkcji grafenu

Kategorie: 

Źródło: AlexanderAlUS/CC BY-SA 3.0

Australijska agencja naukowo-badawcza CSIRO dokonała przełomu w pozyskiwaniu wspaniałego materiału, który zrewolucjonizuje naszą elektronikę. Okazuje się, że grafen może być pozyskiwany nawet z oleju sojowego, stosowanego na co dzień w kuchni.

 

Badacze zwyczajnie podgrzewali olej w piecu rurowym przez około 30 minut, co doprowadziło do jego rozkładu. Pobrany z oleju węgiel został następnie gwałtownie schłodzony na folii niklowej. Metoda okazała się niezwykle prosta, tania, bezpieczna a przede wszystkim szybka.

 

Zhao Jun Han, jeden z autorów badania twierdzi, że nowa technika może sprawić, iż koszty produkcji grafenu spadną nawet 10-krotnie. Zużyty olej spożywczy ma teraz nowe, ciekawe zastosowanie.

Źródło: CSIRO

Naukowcy zdołali stworzyć grafen o dość małych rozmiarach - 5 cm x 2 cm. Nowa metoda ma ogromny potencjał, dlatego zespół badawczy pracuje teraz aby uzyskiwany materiał był większy. Wtedy grafen wytwarzany z oleju sojowego, tak jak sama metoda, mógłby zostać wykorzystany komercyjnie.

 

Wiadomość pochodzi z portalu tylkonauka.pl

 

Ocena: 

Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: John Moll
Portret użytkownika John Moll

Redaktor współpracujący z portalem zmianynaziemi.pl niemal od samego początku jego istnienia. Specjalizuje się w wiadomościach naukowych oraz w problematyce Bliskiego Wschodu


Komentarze

Skomentuj