Odkryto materiał, który potrafi zmieniać różne rodzaje energii w prąd elektryczny

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Naukowcy z Uniwersytetu w Oulu odkryli nowy materiał, który jest zdolny do zmiany różnych rodzajów energii w prąd elektryczny. Materiał pochodzi z rodziny kryształów, które są także znane z podobnych właściwości.

 

Nowy materiał, nazwany KBNNO (na podstawie wzoru chemicznego) może przekształcić ciepło, światło widzialne oraz zmiany ciśnienia w energię elektryczną. Wszystko za sprawą jego ferroelektrycznych właściwości, wynikających z dipoli elektrycznych, które w przypadku przemieszczenia się za sprawą zjawisk fizycznych, tworzą prąd.

 

Nowe badania prowadzono w temperaturze pokojowej. Zespół zbadał zdolność KBNNO do przekształcania światła w energię elektryczną, obserwowano także, jak materiał reaguje pod wpływem ciśnienia i zmian temperatury.

 

Materiał tego rodzaju może mieć kilka zastosowań w przemyśle, w tym zdolność do zasilania urządzeń ze źródeł ekologicznych, bez konieczności ich stałego podłączenia. Naukowcy planują opracowanie prototypu w następnym roku i późniejszą komercjalizację technologii.

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.3 (3 votes)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika sceptyyk

"Materiał tego rodzaju może

"Materiał tego rodzaju może mieć kilka zastosowań w przemyśle, w tym zdolność do zasilania urządzeń ze źródeł ekologicznych, bez konieczności ich stałego podłączenia."                                                                                                                                                                               Czy ktoś z Was, potrafi wytłumaczyć ten bełkot? 

Portret użytkownika vito

Czy nie wracamy do

Czy nie wracamy do przeszłości? Czy kiedyś - przed i po IIWŚ nie był używany tzw. kryształ w radiach starego typu, które nie wymagały podłaczenia do prądu, a działały?!

Portret użytkownika Rayford

@ vito, Kiedyś ten kryształ

@ vito, Kiedyś ten kryształ nie służył do produkcji prądu, kryształ ten zastępował diodę grmanową, zanim ją wymyśloną, pozatym o ile dobrze pamietam z przekazu innych, to takim kryształem szukało sie odpowiednich stacji radiowych...

Skomentuj