Naukowcy odkryli sposób na spowolnienie starzenia się

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Starzenie się to nieunikniony proces biologiczny, który od dawna stanowi przedmiot zainteresowania naukowców. Rewolucyjne odkrycie zespołu badawczego z Uniwersytetu w Osace może znacząco przyczynić się do zrozumienia tego procesu.

 

Naukowcy wykazali, że uszkodzone lizosomy, które są kluczowymi strukturami komórkowymi odpowiedzialnymi za trawienie uszkodzonych składników i patogenów, przechodzą proces naprawy zwanym mikroautofagią. Mikroautofagia jest regulowanym procesem, w którym niszczone są dysfunkcjonalne składniki komórkowe, stanowiąc jeden z trzech głównych typów autofagii w organizmach wyższych.

 

Badanie opublikowane w czasopiśmie EMBO Reports ujawnia kluczowe regulatory procesu naprawy mikroautofagii: kinazę serynowo-treoninową 38 (STK38) i mechanizm sortowania endosomalnego wymaganego do transportu (ESCRT). STK38 to białko odpowiedzialne za odpowiedź na uszkodzenie lizosomów, a mechanizm ESCRT jest już znany z udziału w naprawie lizosomów.

 

Eksperymenty z wykorzystaniem ludzkich komórek wykazały, że wyłączenie elementów szlaku Hippo – szlaku sygnalizacyjnego kontrolującego różne procesy komórkowe – uniemożliwia komórkom odpowiedź na indukowane uszkodzenia lizosomalne. Odkryto także, że STK38 współpracuje z maszynerią ESCRT, rekrutując białko VPS4 do uszkodzonych lizosomów, co jest niezbędne do naprawy.

 

To przełomowe badanie otwiera nowe możliwości badania interwencji mających na celu spowolnienie starzenia się i promowanie zdrowego starzenia. Zrozumienie mechanizmów naprawy uszkodzonych lizosomów umożliwia rozwój ukierunkowanych metod leczenia, które mogą opóźnić wystąpienie chorób związanych z wiekiem i promować zdrowe starzenie się. Doktor Hiroshi Ogura z Uniwersytetu w Osace podkreśla znaczenie tych odkryć w kontekście długowieczności komórek i potencjalnych terapii antystarzeniowych.

Ocena: 

4
Średnio: 4 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj