Mchy jako sojusznicy w walce z emisjami metanu

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Fińscy naukowcy odkryli, że rowy melioracyjne pokryte mchem mogą emitować znacznie mniej metanu niż rowy wypełnione wodą.

 

Fiński Instytut Zasobów Naturalnych przeprowadził badanie, które wykazało, że osuszone torfowiska wykorzystywane w leśnictwie mogą być mniej szkodliwe dla środowiska niż wcześniej sądzono. Bagna i torfowiska są głównym źródłem emisji metanu, a osuszanie tych obszarów prowadzi do zmniejszenia emisji tego gazu do atmosfery. Jednak naukowcy odkryli, że gleba nie jest jedynym źródłem emisji metanu - taką rolę pełnią również rowy melioracyjne.

 

Badanie wykazało, że rowy pokryte mchem emitują bardzo mało metanu - aż osiem razy mniej niż rowy pokryte wodą. Wynika to z aktywności drobnoustrojów, takich jak metanotrofy - bakterie, które zużywają metan, żyjące w mchach i na ich powierzchni. Metanotrofy pochłaniają metan, zanim zostanie on uwolniony do atmosfery. Dodatkowo, związki organiczne uwalniane przez mchy hamują aktywność innych drobnoustrojów - metanogenów, które wytwarzają metan.

 

Odkrycie to może mieć znaczenie dla praktyk leśnictwa, które mogą wykorzystać mchy w celu ograniczenia emisji metanu. Obecnie standardowym postępowaniem jest usuwanie mchu z rowów melioracyjnych, jednak badanie wskazuje, że warto zrewidować tę praktykę. Mchy mogą odgrywać istotną rolę w ochronie środowiska oraz przyczynić się do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych. W związku z tym, naukowcy apelują o dalsze badania nad wykorzystaniem mchów w walce z emisją metanu i innych gazów cieplarnianych.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika r.abin

Bagna i torfowiska, są

Bagna i torfowiska, są "zielonymi płucami Ziemi" , akumulując (w glebie) - węgiel (w torfie). Każdy myślący maturzysta, powinien słyszeć o "prawie zachowania masy" - Lavoisier'a głoszącym, że "ilość substratów, jest równa - ilości produktów". Więc, ilość - odłożonej materii (zawierającej węgiel), świadczy o - regeneracji tlenu, z atmosfery. Równikowe lasy deszczowe (od tysiącleci) - utrzymują stałą ilość, materii organicznej. Butwiejące drzewo - też się utlenia, podobnie jak - wapnowana gleba. Chłopaki z NASA - już to wiedzą https://climate.nasa.gov/news/2915/the-atmosphere-getting-a-handle-on-carbon-dioxide/ . A Ty?

Portret użytkownika Wiktor Wektor

Slangowe, potoczne słowo

Slangowe, potoczne słowo "sztos" oznacza; coś fajnego, niesamowitego, fantastycznego.. choć wywodzi się to słowo wprost z niemieckiego gdzie oznacza; pchnięcie, szturchnięcie.  

Nie używaj więc słów których znaczenia nie znasz.. (kieruję to bardziej do osób postronnych bo tobie już raczej nic nie pomoże.)

Portret użytkownika ​euklides

Oj dzbanek, dzbanek... Słowo

Oj dzbanek, dzbanek... Słowo "sztos" doskonale oddaje stan umysłowo-etyczny i działalność pato-elity, bo owszem oznacza z reguły coś "fajnego", ale z podtekstem nielegalności, sexu, hazardu, kryminału, przekrętu, nie do końca racjonalnego działania. Może też oznaczać coś niefajnego, zależnie od kontekstu. Podobnie jak pewne słowo na k.. słowo "sztos" ma wiele znaczeń i jego znaczenie zależy od kontekstu.

https://www.youtube.com/watch?v=WVpxcmU7qgI

Portret użytkownika Arya

Zwróć uwagę, ze euklides użył

Zwróć uwagę, ze euklides użył tego słowa w odniesieniu do schizofreników. Gra słów, ale jest jednoznaczna. A gdybyś poszedł ciut dalej, niż tylko patrząc na definicję z Wikipedii, to byś się dowiedział, że wyraz sztos to synonim takich wyrazów jak przekręt czy wałek..... a to jeszcze bardziej wymowne. 

Wszyscy zmierzamy w tym samym kierunku-z powrotem do Źródła.

Skomentuj