Słoneczniki mają na kwiatach wzór niewidoczny dla ludzkiego oka

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Słoneczniki są dla wielu z nas arechetypicznym wyobrażeniem kwiatów. Okazuje się jednak, że noszą one w sobie pewną tajemnicę. Słoneczniki mają wzory UV, których nie zauważamy.

 

Natura ukryła przed nami wzór, który bardzo urzeka pszczoły. Według nowego badania przeprowadzonego na Uniwersytecie Kolumbii Brytyjskiej w Kanadzie płatki słonecznika mają wzór w ultrafiolecie, który jest niewidoczny dla ludzi, ale przyciąga te owady. 

 

Naukowcy od dawna wiedzą, że wzory w kształcie jabłek na kwiatach zwiększają ich atrakcyjność dla zapylaczy, zwiększając widoczność. Jednak autorzy nowej pracy nie tylko znaleźli niewidoczne wzory, ale także dowiedzieli się, że pomagają one roślinie reagować na stresy, takie jak susza czy ekstremalne temperatury.

 

Niespodziewanie odkryto, że słoneczniki rosnące w bardziej suchym klimacie mają kwiaty z dużymi wzorami UV. Ustalono, że takie kwiaty są w stanie skuteczniej zatrzymywać wodę. Sugeruje to, że te większe wzory UV pomagają roślinom przystosować się do tych suchszych warunków.

Naukowcy zauważyli te cechy, kiedy w 2016 i 2019 roku wyhodowali 2000 dzikich słoneczników dwóch gatunków. Zmierzyli wzory UV w nich, przeanalizowali genomy roślin i odkryli, że dzikie słoneczniki z różnych części Ameryki Północnej mają wzory UV o różnych rozmiarach. Kwiaty z większymi wzorami były częściej odwiedzane przez pszczoły.

 

W trakcie prac naukowcy odkryli, że odpowiada za to gen HaMYB111. Kontroluje produkcję związków flawonolu absorbujących promieniowanie UV, o których wiadomo również, że pomagają roślinom przetrwać różne stresy środowiskowe, takie jak susza lub ekstremalne temperatury. Większe kwiatowe wzory UV zawierające więcej tych związków mogą pomóc w zmniejszeniu parowania w warunkach niższej wilgotności, zapobiegając nadmiernej utracie wody. 

 

Autorzy artykułu wyjaśniają, że ich odkrycie jest bardzo ważne dla zachowania plonów słonecznika, ponieważ są one uprawiane na różne cele, w tym do produkcji oleju słonecznikowego. Ta praca pomaga nam zrozumieć, w jaki sposób słoneczniki i prawdopodobnie inne rośliny przystosowują się do różnych obszarów lub temperatur, co może być ważne w ocieplającym się klimacie.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika oswiecony77

szkoda ze strona Swieta

szkoda ze strona Swieta geometria zostala usunieta z internetu Odpowiedz jest jasna chociaz ten swiat jest upadlym swiatem Ale w dalszyn ciagu utrzymywany jest przez Boska energie w celu sprawdzenia dusz 2 Za pełną radość poczytujcie to sobie, bracia moi, ilekroć spadają na was różne doświadczenia2. 3 Wiedzcie, że to, co wystawia waszą wiarę na próbę, rodzi wytrwałość. 4 Wytrwałość zaś winna być dziełem doskonałym, abyście byli doskonali, nienaganni, w niczym nie wykazując braków.
5 Jeśli zaś komuś z was brakuje mądrości, niech prosi o nią Boga, który daje wszystkim chętnie i nie wymawiając; a na pewno ją otrzymahttps://biblia.deon.pl/rozdzial.php?id=1044  W tym swiecie nie jest ciezko o pokuse kobiety neca jak zwariowane pieniadze duze po trupach wladza po trupach Sprawdzanie bedzie coraz ciezsze

Psalm 18.29  „Ty zaiste zapalasz pochodnię moją; Pan, Bóg mój, oświeca ciemności moje

Portret użytkownika Halina Pająk

Wzory wzorami ale

Wzory wzorami ale najważniejsze jest to żeby ludzie nie jedli naturalnych słoneczników ale takie lepsze, nowocześniejsze GMO. To takie modne. I o to też się wspaniali naukowcy postarali.

Strony

Skomentuj