Kategorie:
Europejscy ekolodzy, którzy wykorzystali rekonstrukcję genetyczną, aby spojrzeć w przeszłość, odkryli, że po wyginięciu dinozaurów 66 milionów lat temu w wielu gatunkach roślin zaczęły zachodzić drastyczne zmiany. Artykuł na ten temat, napisany przez Renske Onstein z Niemieckiego Centrum Kompleksowych Badań Bioróżnorodności w Lipsku i jej współpracowników, został opublikowany w Proceedings of the Royal Society B.
Wykorzystalno dane genetyczne, aby zrekonstruować relacje między różnymi gatunkami. Na podstawie tych informacji zauważono, że ma miejsce ich aktywna dywersyfikacja i nowa specjacja. Wcześniej powszechnie uważano, że po wydarzeniach wymierania nieuchronnie następuje ewolucyjny boom, gdy ich sąsiedzi zajmują miejsce dawnych, wymarłych gatunków, zajmując wolne nisze ekologiczne. Jednak w tym przypadku z roślinami było inaczej, miał miejsce inny rodzaj specjacji, a procesy, w których istniejące gałęzie ewolucyjne rozdzielały się na nowe, uległy przeciętnemu spowolnieniu.
Gatunki roślin, które przetrwały 25 milionów lat po wyginięciu nieptasich dinozaurów, przechodziły stopniowe zmiany w swojej morfologii, tracąc część swoich mechanizmów obronnych i wytwarzając znacznie większe owoce. Naukowcy podzielili starożytne rośliny owocowe na dwie grupy w zależności od wielkości ich owoców. Pierwsza grupa dawała owoce o średnicy do 4 cm. Druga grupa obejmowała wszystko większe niż 4 cm, a czasem osiągające 45 cm długości.
Przeglądając historię ewolucyjną tych roślin, Onstein i jej zespół odkryli, że wielkość owoców znacznie wzrosła 25 milionów lat po wyginięciu dinozaurów. Ten wniosek jest sprzeczny z wcześniej istniejącymi poglądami, że duże rośliny owocowe są bezpośrednio zależne od megafauny w zakresie rozsiewania nasion. Te duże owoce prawdopodobnie nadal zależały od dużych zwierząt, ale być może nie tak duże jak dawne megaherbivores, które ważyły ponad tonę. Owoce mogły być też prawdopodobnie rozprowadzane przez zwierzęta porównywalne wielkością do tapirów, ważące 100 lub 200 kg. Te gatunki zwierząt aktywnie ewoluowały w tym czasie.
Przy braku super dużych roślinożerców, wspierane przez mniejsze rozsiewacze nasion, te gatunki roślin rozprzestrzeniły się na większe regiony globu, również dzięki zmieniającemu się klimatowi. Mniej więcej w czasie, gdy dinozaury wyginęły, klimat Ziemi zmienił się dramatycznie i średnie temperatury wzrosły. W rezultacie lasy tropikalne, które wcześniej były odizolowane od regionów równikowych, wyraźnie przeniosły się na wyższe szerokości geograficzne. W tym czasie lasy nie tylko zajmowały rozległe obszary lądowe, ale także znacznie się zagęszczły, co mogło wynikać również z braku super dużych roślinożerców. Krótko mówiąc, upadek dinozaurów pozwolił roślinom owocującym wyhodować większe owoce bez konieczności wydawania dodatkowych zasobów na ochronę.
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze |
Komentarze
Słowian dobrej woli jest więcej - Słowiański WIEC, Słowiański ZEW , Słowiańsk DUCH , Słowiańska KREW - na pohybę .......
"Trudności materialne nigdy nie powinny być przeszkodą na drodze rozwoju człowieka" - Moje własne słowa
"Trudności materialne nigdy nie powinny być przeszkodą na drodze rozwoju człowieka" - Moje własne słowa
Skomentuj