Kategorie:
Rośliny nie mają specjalnych organów światłoczułych, takich jak nasze oczy. Ale mają wiele receptorów, które mogą postrzegać różne długości fal, co w rzeczywistości pozwala im "widzieć" światło na innym poziomie. Według Nitzana Schabeka, głównego autora badania i profesora w College of Biological Sciences, jest to nawet lepsze niż to, do czego są zdolni ludzie.
Profesor Schabeka badał tak zwane kryptochromy - fotoreceptory, które są białkami światłoczułymi. Z ich pomocą komórki mogą postrzegać niebieskie i ultrafioletowe światło. Naukowiec był w stanie dowiedzieć się, że gdy niewielka liczba promieni pada na roślinę, kryptochrom reaguje na to w taki sposób, że powoduje unikalną reakcję fizjologiczną organizmu.
We wrażliwych na światło częściach rośliny zmienia się struktura cząsteczek - dochodzi do przejścia z jednej jednostki biologicznej do struktury składającej się z czterech jednostek, połączonych ze sobą lub tetrameru. Regulacja ta prowadzi do aktywacji genów.
Szczególnie ważne są rośliny kryptochromowe. Ponieważ ich istnienie zależy od fotosyntezy, dla wzrostu i rozwoju rośliny musi prawidłowo ocenić ilość i jakość światła, co jest tym, co przyczyniają się fotoreceptory. Tak więc kryptochromy są zaangażowane w zarządzanie wieloma ważnymi procesami, w tym kiełkowania nasion, czasu kwitnienia i oznaczania rytmu wzrostu.
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze @lecterro |
Komentarze
Skomentuj