Kategorie:
Około jedna trzecia całkowitej emisji metanu pochodziła z wydobycia i wykorzystania paliw kopalnych.
Emisje metanu na całym świecie osiągnęły rekordowy poziom w 2021 r. Maksymalne stężenia są rejestrowane drugi rok z rzędu. Wskazują na to dane amerykańskiej Narodowej Administracji Oceanicznej i Atmosferycznej (NOAA). Według raportu tej organizacji, globalna emisja metanu w 2021 roku, sięgnęła 640 mln ton, podczas gdy emisje dwutlenku węgla w tym samym okresie szacuje się na 36 mld ton.
Według naukowców około 30% emisji metanu w ubiegłym roku pochodziło z wydobycia i wykorzystania paliw kopalnych. NOAA zauważyła, że metan i CO2 pozostają dwoma głównymi gazami cieplarnianymi. Jednocześnie cząsteczki metanu mają silniejszy efekt grzewczy, ale w ciągu dwóch dekad rozkładają się w atmosferze, podczas gdy dwutlenek węgla pozostaje w powietrzu przez wieki.
Zdaniem szefa NOAA Ricka Spinrada, zmniejszenie emisji metanu powinno być ważnym narzędziem spowolnienia globalnego ocieplenia i przeciwdziałania skutkom zmian klimatycznych.
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze |
Komentarze
Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.
Art. 4. konstytucji RP
2. Naród sprawuje władzę przez swoich przedstawicieli lub bezpośrednio.
przywilej suwerena mającego bezpośrednią władzę - oddaj głos na siebie w domu.
Skomentuj