Hakerzy zaatakowali sieć kolejową w Polsce

Kategorie: 

Źródło: ZmianynaZiemi

Kiedy kilka tygodni temu pociągi w Szczecinie nagle zaczęły zatrzymywać się, nikomu nawet nie przyszło do głowy, że mogą stać za tym hakerzy. Jednak szybko okazało się, że atak nie był przypadkiem, ale wynikiem świadomej ingerencji.

 

Nieznani sprawcy uzyskali dostęp do częstotliwości radiowych sterujących ruchem pociągów. Za pomocą taniego sprzętu, wycenionego na zaledwie 30 dolarów, udało im się zakłócić ruch pociągów, wysyłając trzydźwiękowe sygnały "stop radiowy". Co ciekawe, informacje na temat możliwości wykorzystania takich poleceń były dostępne na forach internetowych, skupiających miłośników radia i kolei. Możliwość zakłócenia ruchu kolejowego za pomocą taniego sprzętu to sygnał ostrzegawczy dla wszystkich odpowiedzialnych za bezpieczeństwo infrastruktury w Polsce.

 

Chociaż ten konkretny atak nie miał katastrofalnych skutków dla pasażerów, ukazuje on lukę w zabezpieczeniach, której nie można zignorować. Polskie koleje muszą być przygotowane na ewentualne podobne zagrożenia w przyszłości. W odpowiedzi na to zdarzenie Krajowa Agencja Transportu ogłosiła plany modernizacji sieci kolejowej. Jednym z zaplanowanych środków jest wdrożenie komunikacji radiowej GSM z zabezpieczeniami w postaci szyfrowania oraz uwierzytelniania. Niemniej jednak, do czasu wdrożenia tych zmian, system kolejowy jest potencjalnie narażony na kolejne ataki.

 

Ponadto służby bezpieczeństwa podjęły szybkie kroki w celu zidentyfikowania i zatrzymania sprawców. Wkrótce po incydencie dwaj podejrzani, obywatele Polski w wieku 24 i 29 lat, zostali zatrzymani. Chociaż atak miał charakter techniczny, jego skutki były bardzo realne. Ten incydent przypomina, że cyberzagrożenia są wszechobecne i dotyczą nie tylko korporacji czy indywidualnych użytkowników, ale również kluczowych aspektów infrastruktury narodowej.

 

Dziś, w epoce cyfryzacji, gdzie praktycznie wszystko jest połączone z siecią, stajemy przed nowymi wyzwaniami. Jak bronić się przed zagrożeniami w świecie, w którym niewielki sprzęt w rękach niewłaściwej osoby może spowodować chaos? To pytanie, na które musimy odpowiedzieć jak najszybciej. W dzisiejszym świecie kolej nie jest tylko środkiem transportu, ale ważną częścią naszej cyfrowej rzeczywistości.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika 1993r

100% że to skoordynowany atak

100% że to skoordynowany atak hakerów służb polskich z amerykańskimi wiadomo w jakim celu...

Cel ataków błachy. Podrzędna grupa z dupy wziętych hakerów zrobiłaby to bez problemu. Można zwalić winę na Ruskich czy Chińczyków. Ciąg dalszy nagonki i szczucia głupiego bydła.

Dowód tego o czym piszę jest taki, że trąbią o tym 24h/ w każdej możliwej, propagandowej stacji telewizyjnej/radiach czy najgorszego sortu internetowych stronach informacyjnych sterowanych przez AI. 

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika Endymion

Hakerzy operują w świecie

Hakerzy operują w świecie cyfrowym, polska kolej jest zacofana i system bezpieczeństwa jest analogowy. Do tego co się stało starczy przerobiona krótkofalówka i znajomośc częstotliwości radiowej kolei. Wiele rocznie takich akcji w Polsce, zazwyczaj to małolaty-pasjonaci techniki robiący to dla żartu.

DIVI LESCHI GENUS AMO 

Portret użytkownika Lommmo

Z tego co nadaje radio to

Z tego co nadaje radio to raczej nie byli hakerzy bo sprawa się rozchodzi i o to że system na kolei nie jest scyfryzowany. I działa na komunikatach radiowych.  Więc obcykani czy raczej dobrze poinstruowani krótkofalowcy zrobili sabotaż.  Choć prawdopodobnie gdyby system był cyfrowy to hakerzy dopiero by mieli pole manewru.

Portret użytkownika Adolf Rotshild

Jakieś 49 lat temu, w

Jakieś 49 lat temu, w sierpniu 1974 roku we Włoszech doszło do wybuchu bomby w pociągu. 12 osób zginęło, 48 zostało rannych. Wiadomo, jak zamach terrorystyczny to sprawcami muszą być komuniści, Sowieci czy inne Czerwone Brygady. Okazało się, że za zamachem stali neofaszystowscy terroryści inspirowani przez państwowe służby włoskie. Po latach wyszło na jaw, że paluchy w tym maczali także Jankesi.

 

Portret użytkownika wiktor wektor

Masz rację pomyliłem się (nie

Masz rację pomyliłem się (nie wiem jak to się stało ..?) myślałem że odpowiedziałaś *endymionowi* (naprawdę tak mi się wydawało ???), bo to on. Kurde aż nie mogę uwierzyć, że coś mnie zaślepiło.. 

Kiedyś trochę oglądałem "występy" Olszańskiego ale polityka a w szczególności wiecowa (bazująca na emocjach) mnie nie interesuje. Masz rację to jest afera ale jest tu ich znacznie wiecej i co my możemy na to poradzić ? Ludzie są ciemni i sami sobie winni.. bo właśnie reagujący emocjonalnie i chętnie "spożywający kiełbasę wyborczą". Najbardziej wkurza mnie to, że ktoś głosuje nie - zgodnie z przekonaniem ale z sondażem.. który gwarantuje np. czyjeś wejście do parlamentu. Wiele razy słyszałem coś takiego: ee.. poco na nich głosować.. oni nie mają szansy się dostać. Barany poprostu.. idący za stadem.. to co się dziwić potem że jest jak jest ? To jest właśnie przekleństwo tzw. "demokracji", w której głupsza większość ma decydujący głos o całej reszcie i dlatego uważam, że prawo wyborcze powinno być przywilejem otrzymywanym wyłącznie po pozytywnym zaliczeniu sprawdzającym stopień dojrzałości obywatelskiej czyli po wykazaniu się odpowiednią wiedzą, zdolnością rozumowania, logiką itd. - słowem pewnym poziomem mądrości. Tego nie ma ponieważ politycy dobrze wiedzą, że wtedy NIKT by ich nie wybrał. A kraj nie potrzebuje polityków tylko fachowców-zarządców dbających oto by pomnarzać dobrobyt rodaków. 

Portret użytkownika wiktor wektor

Od lat popieram Konfederację.

Od lat popieram Konfederację. Głosowałem też na Korwina gdy kandydował na urząd prezydenta. W obecnym układzie ludzie podobnie myślący powinni się konsolidować we wspólnym celu zamiast rozdrabniać na pomniejsze ugrupowania, żeby zwiększyć szanse które niestety zależą od ilości głosów. Spójrz na obecny rząd... tylko dlatego że powstała zjednoczona prawica poprzez połączenie wielu mnieszych klubów/partii udało się im skutecznie przejąć władzę i ją utrzymać. Konfederacja już jest w sejmie i ma jakąś znaczącą/liczącą się siłę - wystarczy ją zasilić i wzmocnić. Narazie trzeba grać takimi kartami jakie się dostało a później gdy nadarzy się szansa zmienić rozdanie, będzie można zmienić tasowanie.

Korwin zawsze mówił to co myśli a nie to co zapewniłoby mu liczne poparcie pospólstwa - oto dowód na uczciwość zamiarów.

 

Portret użytkownika Medium

Głosowałem też na Korwina gdy

Głosowałem też na Korwina gdy kandydował na urząd prezydenta.

Teraz Korwin popiera lewicę, przynajmniej tak zadeklarował w jednym ze swoich świeżych twitów. 

Korwin zawsze mówił to co myśli

Ha! Prawie jak Putin, prawda? Niestety idąc śladem Korwina można zwyczajnie sfiksować i niczego nie osiągnąć. 

Strony

Skomentuj