Rosyjscy hakerzy stali się postrachem cyberprzestrzeni

Kategorie: 

Źródło: Dreamstime.com

Od dawna wiadomo było, że rosyjscy hakerzy są wybitnymi specjalistami. Ostatnio dali oni o sobie znać w wielu miejscach świata i wzbudzili podziw co do profesjonalizmu, objawiającego się w zdolności do osiągnięcia celu i perfekcyjnego zacierania śladów ingerencji w systemy informatyczne przeciwnika. O włamaniu do sieci Białego Domu dowiedzieliśmy się tylko dlatego, że hakerzy tego chcieli. Rosyjscy hakerzy stają się powoli postrachem cyberprzestrzeni.

 

Gdy kilkanaście dni temu nagle przestała działać sieć IP jednej z ogólnopolskich sieci telekomunikacyjnych początkowo wyglądało to dokładnie jak atak hakerski. Ostatecznie spółka zarządzająca siecią wykluczyła działanie osób trzecich, ale wątpliwości pozostały i w Internecie pojawiło się od razu wiele teorii spiskowych, wedle których było to klasyczne unieruchomienie sieci poprzez  destabilizację możliwości komunikacji za pomocą protokołu TCP/IP, które wyjątkowo utrudniały opanowanie sytuacji. Wykonanie ataku przypisano właśnie ROsjanom.

 

Dzisiaj wszystkie media informują, że Agencja Bezpieczeństwa Wewnętrznego - ABW oraz Komisja Nadzoru Finansowego - KNF ostrzegają przed możliwymi atakami hakerskimi na polski system bankowy. W oficjalnych komunikatach padają sugestie, że serwery naszych banków są narażone na ataki typu Distributed Denial of Service – rozproszona odmowa usługi - inaczej DDoS. Dziwi tylko to, że informuje się publicznie, że serwery zostaną zaatakowane jutro. Być może było to celowe działanie, a być może niekompetencja.

Źródło: dreamstime.com

Ataki typu DDoS są wyjątkowo prymitywnym, ale skutecznym sposobem na unieruchomienie serwerów nieprzyjaciela. Aby czegoś takiego dokonać potrzebne jest przejęcie kontroli nad dużą ilością wcześniej zainfekowanych komputerów - tak zwnaych zombie - które należą do niczego nie spodziewających się normalnych użytkowników Internetu. Wszystkie te komputery w jednej chwili mogą pracować w takiej sieci hakera i jednocześnie ślą setki tysięcy  zapytań do atakowanego serwera co wyczerpuje jego zasoby i czasowo unieruchamia go.

 

Popularne witryny WWW ciągle zmagają się z tym problemem. Istnieją sprawdzone sposoby, aby rozkładać taki złośliwy ruch, ale jeśli na celownik biorą cię rosyjscy hakerzy, to o ile nasze banki nie mają dobrych systemów ulokowanych w renomowanych serwerowniach pracujących w trybie cloud computing, to każde próby radzenia sobie z DDoS lecącym ze strony profesjonalistów są raczej skazane na niepowodzenie.

 

Wojna w cyberprzestrzeni trwa na całego i nawet bez artylerii straty mogą być gigantyczne. Gdy kiedyś rosyjskim hakerom podpadła Estonia, zablokowali Internet w całym kraju na kilka dni. Obecnie Polska została określona wrogiem Rosji zaraz po USA, więc to, że ABW i KNF ostrzegają to zwrócenie uwagi na to co czeka nas w najbliższych miesiącach gdy na froncie w cyberprzestrzeni zrobi się naprawdę gorąco.

 

 

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika JanuszR

W 2007 roku z pisemnego

W 2007 roku z pisemnego pełnomocnictwa Komora, oficerowie GRU wygarnęli oficjalnie do Moskwy wszystkie zaawansowane projekty Wojskowej Akademii Technicznej. Jak szef WATu protestował, to Komor go zdymisjonował. Poczytajcie Wojciecha Sumlińskiego albo np. na  http://wolna-polska.pl/wiadomosci/kilkuset-mordercow-rzadzi-polska-wywiad-z-w-sumlinskim-2015-03  Już tylko za to Komor powinien jako zdrajca trafić pod sąd. Teraz pora na Polskę by się odkuła i wyszpiegowała ile się da - i u ruskich i na zachodzie - wszędzie. Cyberarmia to podstawa.
Zresztą, historycznie biorąc - bez kluczowego rozpracowania przez Polaków Enigmy to i Zachód i Rosja by dupami szczekali, a nie wojnę wygrali. Np. bez strategicznych i taktycznych informacji z Enigmy Rosja by nie wygrała ani pod Moskwą, ani Stalingradem, ani pod Kurskiem. Churchill już w maju 1941 ostrzegał Rosjan, że Hitler uderzy, a Stalin to publicznie wyśmiał, że: "kapitaliści chcą poróżnić wieczną przyjaźń dwóch wielkich socjalistycznych przodujących państw, wprowadzających nowy, lepszy ustrój w Europie i wspólnie święyujących 1 maja jako święto ludzi pracy" - cała kacapia.
A na Zachodzie - żadna operacja sie nie udała bez pomocy Enigmy. Bitwa o Atlantyk była wygrana głównie dzięki Enigmie - oficjalnie spowodowała zatopienie 200 U-bootów. A bez wygranej na Atlantyku to nie byłoby inwazji w Europie ani nawet dostaw konwojami arktycznymi z Anglii do ruskich żebraków. Teraz - oprócz rajdu motorowego, chcą zrobić rajd ciężarówek - to powinni je zrobić na amerykańskich Studebakerach, bo te przewioziły 90% zaopatrzenia od 1943.

Portret użytkownika mikqus

Autor artukułu musi należeć

Autor artukułu musi należeć chyba do takiej jak to pisze perfekcyjnej i profesjonalnej grupy, skoro Rosjanie tak dobrze zacierają ślady, skąd szanowny zakochany w Rosjanach admin wie że to Rosjanie ?
Co do najlepszych specjalistów, to Hello World Open 2014 wygrali Polscy programiści, zdeklasowali rywali, wśród których byli również Rosjanie, tworząc najlepszy wirtualnych samochód, który bez udziału człowieka potrafił się ścigać.
Teraz pytanie zasadnicze, skąd tam tyle crackerów, hackerów ? Czyżby rodzili się już z takimi predyspozycjami? Nie, po prostu jest tam dużo złodzieji i przestępców zarabiających w ten sposób, napadaniem na inne kraje czy też włamaniami i szantażowaniem firm po włamianiach informatycznych, często tym grupom przestępczym jak łatwo się domyślić rząd zleca pewne działania.
Nie wiem co autor miał na myśli pisząc "nasze banki" bez jaj, może autorowi chodzi i Banki Spółdzielczew Polsce, które to już od kilku lat korzystają z Clouda, ze względu na małe zasoby finansowe na własną infrastrukturę.
Adminie, nie słyszałem o czymś takim jak praca w trybie Cloud Computingu :).

Portret użytkownika excar

Hackerzy z NSA dali sobie

Hackerzy z NSA dali sobie fory na starcie Smile fragment z dzisiejszego artykułu z WP
"
Według Fernandeza z Cryptonym, rezultatem istnienia tajnego klucza wewnątrz systemu operacyjnego Windows „jest to, żeby ogromnie ułatwić NSA załadowanie nieautoryzowanych usług do wszystkich kopii systemu Microsoft Windows, a gdy te usługi się tam znajdą, mogą one skutecznie opanować cały system operacyjny”. Klucz NSA jest zawarty wewnątrz wszystkich wersji systemu Windows od Windows 95 OSR2 wzwyż.
„Dla nie-amerykańskich menedżerów IT polegających na Windows NT do obsługi wysoce poufnych centrów danych, to odkrycie jest bardzo niepokojące”. „Rząd USA obecnie stara się utrudnić, jak się da, aby mocna kryptografia mogła być stosowana poza USA.
Zainstalowanie kryptograficznego back-door w najczęściej spotykanym systemie operacyjnym na świecie powinno dać silny impuls dla zagranicznych menedżerów IT”. „Jak poczuje się taki człowiek, gdy dowiaduje się, że w każdej kopii systemu Windows, Microsoft ma „tylne drzwi” dla NSA – co ogromnie ułatwia rządowi USA dostęp do komputera?” Czy taka luka się obróci się przeciw podglądaczom?" 
link do całości http://wolna-polska.pl/wiadomosci/nsa-ma-pelny-dostep-do-danych-w-komputerze-2015-04

Portret użytkownika Mat

Warto przypomnieć wciąż

Warto przypomnieć wciąż aktualne słowa ballady Tadeusza Woźniaka:
To będzie syn
Narodzi nam się syn
Już nawet wie
Fabrykant broni to
Już karabin syneczku mój
I frontowy zielony strój
Fabrykuje się dla ciebie
Żebyś wszystko miał na czas

To będzie syn
Narodzi nam się syn
Już buty mu kazali szewcom szyć
Już ci piszą marszową pieśń
Żeby łatwiej było ci nieść
Ten karabin malowany
I podkuty stalą but

To będzie syn
Narodzi im się syn
To będzie wróg
Narodzi ci się wróg
Kocha życie tak jak i ty
Lecz karabin buty i pieśń
Fabrykują już dla niego
Żeby wszystko miał na czas.
 
A tu można posłuchać:
https://www.youtube.com/watch?v=Xbmk9XZ6Qkg

Portret użytkownika bogdan4957

Właśnie zauważyłem że

Właśnie zauważyłem że społeczeństwo od jakiegoś czau,zaczyna wypłacać znaczne sumy z banków.Dużo mówi się na ulicach o wykorzystywaniu finansów ludzi,którzy posiadają zgromadzone na kontach długo terminowe lokaty bankowe.Faktycznie była ogólnopolska przerwa w sieci orange,gdzie nie działała żadna sieć internetowa.Nie działał również internet mobilny,stacjonarny a nawet na smartfonach.Kiedy zadzwoniłem do BOK otrzymałem odpowiedź że jest poważna ogólnopolska usterka w sieci,że mają duży kłopot z jej uruchimieniem.Nie wiem jak jest gdzie indziej,ale w moim regionie jeżeli chcesz podjąć jakąś większą kwotę,to musisz się ustawić w kolejce i odpowiednio wcześniej zadeklarować wypłatę swoich środków finansowych.Ja osobiście nie jestem tym zainteresowany,z podanych wcześniej powodów.Zauważyłem bardzo duże rozdrażnienie ludzi nawet na poczcie i wcale się nie dziwię,bo ludzie mają problemy z odbiorem rent i emerytur.Zostałem poinformowany,że jak listonosz mi przynosi rentę do domu to na poczcie nie mogę odebrać.Trochę to dla mnie dziwne.Ale cóż.Da się zauważyć że śruba Polakom jest coraz bardziej dokręcana.Ciekawy jestem,kiedy zerwie się gwint?

asenizator

Portret użytkownika Richu

Ja na szczęście nie mam tego

Ja na szczęście nie mam tego problemu, stan mojego konta na bierząco wykorzystuje, płacę raczej elektronicznie bo dzięki temu można mieć darmowe konto. Zwykle na koniec miesiąca konto mam puste beee
Wydaje mi się że problem tkwi w tym że pieniądz jako fizyczny nominał, jest kosztowny i banki go unikają. Dlatego jak ktoś chce wybrać walizkę szeleszczącej makulatury, musi się umówić żeby bank mu ją przygotował z ogólnego obrotu - zamiast oddać kurierowi, odłożyć by taka wypłata była możliwa.
Oczywiście w dobie nasilającego hakerstwa taka sytuacja że wszystkie nasze pieniądze są wirtualne, nie jest pocieszająca. W ciągu jednej sekundy taki haker może podjąć wszystko i przesłać do banku gdzieś w raju podatkowym i tyleśmy widzieli naszą krwawicę.
Warto ustawić sobie limity, zgodnie z naszymi potrzebami. Bo z tymi hakerami to nie są żarty, bez powodu banki nie informują zaraz po zalogowaniu o konkretnych zagrożeniach.

Portret użytkownika charis

Trwa budowanie fundamentu pod

Trwa budowanie fundamentu pod globalną wojnę - jednych starają się przestraszyć a innych wkręcić w nienawiść do jakichś ludzi czy narodów. Ludzie ludziom znowu gotuje ciężkie czasy - gdyby każdy przestrzegał dwóch przykazań miłości, to każdyby odmówił brania udziału w wojennych horrorrze i nie byłoby tego zła.

Portret użytkownika Młody

Jakieś to dziwne. W Rosji

Jakieś to dziwne. W Rosji mają totalną kontrolę internetu, artykuł "Rosja – Totalna kontrola internetu już od przyszłego roku"
ktoś albo coś nakręca na Rosjan. Trzeba zdrowo zacząć myśleć...

Portret użytkownika bogdan4957

Mnie to wcale nie

Mnie to wcale nie przeszkadza.Nie mam żadnych pieniążków w banku ani w życiu ich nie miałemi nie mam i nie spodziewam się mieć.Zawsze od 1-go do pierwszego i zawsze na pożyczkach zaciskając pasa aby starczyło na leki dla mnie i dla mamy.Tak że jestem nad wyraz spokojny.A co do kombinacji naszych mocowładców,to również mi to nie przeszkadza.Niech się boją i martwią ci co kochają i mają ulokowane pieniążki w bankach.Ale znając życie,to możnowładcy nie trzymają pieniędzy w bankach,tylko inwestują np m.in w złoto lub tym podobnie.W bankach mają na drobne wydatki,czyli tak zw kieszonkowe,co dla przeciętnego obywatela byłoby szokiem znając wartość takiego kieszonkowego.No cóż,w związku z tym że na Rosji wieszają wszyscy psy i twierdzą że Rosja jest winna ( tylko nie wiem czego i komu ?) Dalej posługują się nią politycy w naszym kraju szczególnie,aby? podejrzewam przygotować społeczeństwo polskie na wypadek nie wypłacalności banków w R P z powodu działań rosyjskich hakerów,co jest kompletną bzdurą,a co za tym idzie,upokorzyć i dać nauczkę Polakom jeszcze przed wyborami,aby zrozumieli kto tutaj rządzi w tym NIErządzie polskim i ma na pewniaka wygrane wybory,bo jak nie to !? Mogę tylko powiedzieć że tytułowi bohaterowie niniejszego artykólu, nie jednemu złodziejowi,malwersantowi i innym wysoko postawionym mataczom,kłamcom,zbrodniarzom i wszelkiemu niegodnemu i niegodziwemu traktowaniu ludzi,dają bardzo dużo do myślenia.

asenizator

Strony

Skomentuj