Kategorie:
Przypadek Estonii z 2007 roku pokazuje, że pole walki może się pojawiać również w cyberprzestrzeni. Jest to często niedoceniana forma prowadzenia walki. Niedziałające banki to wystarczający powód do wstrząśnięcia życiem milionów ludzi. Teraz jednak coraz częściej słyszymy o wirusach komputerowych, których celem jest atak na elektrownie atomowe lub elementy systemu nuklearnego. To rodzi zupełnie nowe zagrożenia.
Słynny już przypadek Fukushimy daje do zrozumienia, jakie ryzyka niesie za sobą cyberterroryzmem. Gdy doszło tam do katastrofy próbowano zrestartować system, ale kody sterujące przestały działać. Rząd japoński wezwał wojsko, które helikopterem w trybie nagłym przewiozło głównego programistę systemu operacyjnego stosowanego w Fukushimie. Celem było zrestartowanie pomp, sytuacja mega awaryjna, przylatuje specjalista i też jego super kody nie wchodzą. Okazało się potem, że odtwarzał cały system instalując go na nowo, ponieważ włamanie się zajęłoby za dużo czasu. Potem okazało się, ze zmienione hasła to efekt jakiegoś ataku z cyberprzestrzeni, który przydarzył się w Fukushimie kilka lat wcześniej.
Powyższa historia może nam uzmysłowić, z jakimi problemami może się borykać personel elektrowni jądrowej zaatakowanej przez hakerów. Czasami rezydentny program pozostaje w uśpieniu aż któregoś dnia jest uruchamiany. Słynny Stuxnet wyprodukowany przez Amerykanów i Żydów miał za zadanie pomieszać szyki Iranu poprzez powodowanie awarii wirówek do wzbogacania uranu. Pech chciał, że wirus, który dostał się do irańskiego ośrodka na pendrajwie wydostał się tą samą drogą i niby przypadkiem rozprzestrzenił się w Internecie.
Aktualnie media zauważyły innego robaka internetowego o nazwie "Red October", lub w skrócie "Rocra". Specjaliści z rosyjskiego centrum Kaspersky Lab ostrzegają, że ataki ze strony "Czerwonego Października" nadal trwają. Ich celem jest głównie kradzież informacji, danych logowania i temu podobnych.
Akurat ta wersja robaka, na którą zwracają uwagę Rosjanie specjalizuje się w atakowaniu tradycyjnych stacji roboczych. Poza tym potrafi kraść dane z urządzeń iPhone, Nokia oraz z systemem Windows Mobile. Eksperci zwracają też uwagę, że większość zainfekowanych komputerów znajdowała się w Europie Wschodniej.
Głównym celem "Czerwonego Października" było gromadzenie danych placówek naukowych, dyplomatycznych i rządowych. Ataki były szczególnie skoncentrowane na firmach z branży energetycznej oraz ośrodkach badań jądrowych. Specjaliści z Kaspersky Lab twierdza, że hakerzy nadal szpiegują swoje ofiary, ponieważ często nie mają one świadomości, że taki wirus siedzi gdzieś w systemie. Zresztą nawet, jeśli myślisz, że dane urządzenie jest już wyczyszczone nie ma wcale takiej pewności, bo wirus może się przechować na wiele sposobów. W ośrodkach badawczych dobrą praktyką może być wymienianie komputerów na nowe celem utrudnienia zadomowienia się tego typu oprogramowania.
Źródło:
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze @lecterro |
Komentarze
W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!
W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!
Kochane pieniążki cóż by głupcy robili gdybyście nie istniały ;]
Skomentuj