Złamano protokół WPA2. Wszystkie sieci Wi-Fi na świecie w jednej chwili stały się niebezpieczne!

Kategorie: 

Źródło: pixabay.com

Belgijscy informatycy złamali standardowy protokół zabezpieczeń WPA2, który stosuje się we wszystkich nowoczesnych sieciach Wi-Fi, a to oznacza, że poufne dane przesyłane za pośrednictwem sieci bezprzewodowych nie są tak bezpieczne, jak do tej pory przypuszczano.

 

Belgijscy naukowcy twierdzą, że hakerzy mogą być zdolni do podsłuchiwania ruchu pomiędzy punktami dostępowymi do internetu a wszystkimi połączynymi z nimi urządzeniami. Przyjrzano się konkretnemu typowi cyberataku o nazwie KRACK (Key Reinstallation Attack), który umożliwia hakerom dostęp do zaszyfrowanych informacji, takich jak numery kart kredytowych, hasła oraz zdjęcia.

Luka w zabezpieczeniach obejmuje wszystkie systemy operacyjne: Androida, Linuksa, macOS, Windowsa, OpenBSD, MediaTek, Linksys i wiele innych. Naukowcy z powodzeniem symulowali ataki hakerskie na oprogramowanie mobilne, stacjonarne, aplikacje bankowe, a nawet aplikacje VPN, które mają zapewniać użytkownikom większy poziom bezpieczeństwa. 

 

„Łamanie” protokołu WPA2 ma zostać zademonstrowane 1 listopada, na konferencji Association for Computing Machinery (ACM) – największej na świecie społeczności ludzi nauki, nauczycieli i profesjonalistów zajmujących się informatyką.

Co ważne, złamanie protokołu WPA2 jest możliwe jedynie wtedy, gdy haker znajduje się fizycznie w zasięgu Wi-Fi – nie jest w stanie przechwycić danych zdalnie. Główny autor badania, Mathy Vanhoef, wyjaśnił, że firmy produkujące oprogramowanie routerów mogą poprawić uchybienie, bez konieczności opracowania zupełnie nowego protokołu.

 

Computer Emergency Response Team (CERT) wydało komunikat o odkrytej luce w zabezpieczeniach 28 sierpnia. Niektóre routery klas biznesowych, firm takich jak Ubiquiti i Aruba, mają już dostępne łatki, które neutralizują zagrożenie. W celu pewności, że nie jest się narażonym na ten rodzaj ataku, należy zaktualizować wszystkie urządzenia, w tym oprogramowanie routera.

Jednak proces uaktualniania niektórych sprzętów może potrwać bardzo długo, a w niektórych sytuacjach nie nastąpi wcale, ponieważ nadal nie wszystkie routery są obsługiwane przez ich producentów. Oznacza to wówczas konieczność zmiany całego oprogramowania, a w skrajnych przypadkach wymianę sprzętu.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: Scarlet
Portret użytkownika Scarlet

Komentarze

Portret użytkownika p.fidelity

No proszę Was przecież to

No proszę Was przecież to jest prostsze na linuksie niż zabranie dziecku lizaka, od dawna jest to możliwe. Radzę spojrzeć na YT, większość hacklameów o tym pisze....

Kwestia zasięgu WiFi i odpowiedniej karty z możliwośćia wstrzkiwania pakietów.

Też mi nowość!

Portret użytkownika Bachus

@p.fidelity

@p.fidelity

Mylisz się troszkę, przez wstrzykiwanie pakietów to łamało się sieć poprzednią sieć zabezpieczoną tzw. WEP,  WPA2 łamiesz natomiast poprzez "dziury" w zdalnym zarządzaniu "rutera" (np. przez WiFi). Masz najpierw w ciągu 3 sekund hasło dostępu do ruterka, a potem to wiadomo co robić... Smile Najłatwiej wykonać to pod "Andkiem", bo normalne jest teraz, że każdy np. na ulicy coś "stuka" na swoim smartfonie...

Portret użytkownika Zenek ;)

I jeszcze jedno odnośnie Wi

I jeszcze jedno odnośnie Wi-Fi w polin to rozwiązanie jak i MODEMY z Wi-FI były poprzez kilka ostatnich lat NACHALNIE WCISKANE użytkownikom nawet ich nie potrzebującym

czyżby w powiązaniu z tą wiadomością tworzono RYNEK jak to zrobiono wcześniej podobnie ze frankowiczami (celowe oszustwo z kursem, tu celowe oszustwo z "bezpieczeństwem")?

Pomyślcie o tym jak wam zaczną promować kolejną "ułatwiającą wam życie" "koniecznie niezbędną" "usługę"...

A jeszcze jedna uwaga.... cały polinowski sejm opiera się na PODAROWANYCH tabletach z Wi-Fi...... ile USTAW magicznie zostało NADPISANYCH podczas "aktualizacji systemu" poza wiedzą posłów? Tak się robi frajerów w "i/lub czasopisma'...... tych choć trochę zainteresowanych 'poselską pracą" i to niekoniecznie taką "do nieprzytomności" w poselskim hotelu......

Strony

Skomentuj