Wielki atak hakerski na portal Facebook. Wyciekły dane ponad 50 milionów użytkowników

Kategorie: 

Źródło: internet

Najpopularniejszy portal społecznościowy świata został zaatakowany przez hakerów. W konsekwencji doszło do wycieku danych aż 50 milionów użytkowników, prawdopodobnie głównie z Europy.

 

Jeśli Facebook wylogował kogoś z portalu to prawie na pewno jego dane zostały narażone na utratę. Tak jak w przypadku niedawnego skandalu z Cambridge Analytics, tak i teraz pozyskanie danych wrażliwych było możliwe z powodu błędów znajdujących się w oprogramowaniu Facebooka, które umożliwiają przeglądanie danych użytkowników.

 

Korporacja przyznała, że atak hakerów został odkryty we wtorek. Nie poinformowano jak długo hakerzy mogli korzystać z tej luki bezpieczeństwa, ale można założyć, że zakończyło się to dopiero w tym tygodniu.

Narażone są wszystkie dane osobowe użytkowników Facebooka oraz jego wiadomości prywatne, zdjęcia i wszelkie inne rodzaje zawartości. Poinformowano, że włamanie zgłoszono na policję. Facebook zapewnia też, że luka w systemie bezpieczeństwa została usunięta.

 

W świecie po wdrożeniu RODO bel GDPR, wyciek danych taki jak ten, który przytrafił się Facebookowi, to poważny problem. Takie incydenty trzeba zgłaszać odpowiednim służbom państwowym w ciągu 24 godzin.

Z atakami hakerskimi jest jednak taki problem, że często kiedy trwają nie ma się o nim pojęcia i niekiedy odkrycie, że było się atakowanym nie jest możliwe o ile nie chce tego haker. A skoro coś takiego przytrafiło się potężnemu Facebookowi to jak mogą się przed tym obronić mniejsze portale?

 

 

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro

loading...


Komentarze

Portret użytkownika Marcin1982Krakow

Na netflixie jest fajny

Na netflixie jest fajny dokument o Cambridge Analitica - firma tworząca content w sieci, który manipuluje ludźmi. Oni mają wiele danych o nas i nawet nie chcą wskazać jakie informacje przetrzymują. Na fejsie jest tylko to co sami wpisaliśmy w nasze profile. 

Ludzie mają wiele apek na telefonach, które udostępniają informacje o nas i mało kto zdaje sobie z tego sprawę. Największym zagrożeniem jest manipulowanie nami za pomocą tych informacji. 

https://kamee.pl/blog/118.producent-oprogramowania-saas

Producenci oprogramowania nawet największego mają problemu z zabezpieczeniem danych. Nie zmiania to faktu, że najsłabszym ogniwem jest użytkownik, który odpowiada za 99% wycieków. 

 

Portret użytkownika kapitan ameryka

No to strach się bać .Ja tam

No to strach się bać .Ja tam mam wszystko  publiczne to po co maja mi się włamywać Zapraszam wszystkich moich fanów na moj profil.Ja sie nie ukrywam.  :) Prywatność i wasze odciski sa od dawna w systemie odkąd uzywacie smartfonów dotykowych.Po ostatnim zatrzymaniu chłopaków nikt niebrał od nich łapek ,a nie byli wczesniej notowani.

+ Jesteś naszym bogiem  - Jesteś naszym idolem

(Ban - Cosiek)

Strony

Skomentuj