Cyberatak na systemy kontroli ruchu lotniczego w Wielkiej Brytanii

Kategorie: 

Źródło: Pixabay.com

Współczesny świat stał się nierozerwalnie związany z technologią. Wielu z nas zdaje sobie sprawę z potencjalnych ryzyk związanych z bezpieczeństwem w cyberprzestrzeni, ale czy jesteśmy świadomi skali tych zagrożeń, kiedy dotyczą one tak krytycznych sektorów jak kontrola ruchu lotniczego?

 

Niedawne wydarzenia w Wielkiej Brytanii dały wiele do myślenia. Poważne opóźnienia lotów, wynikające z problemów w systemach kontroli ruchu lotniczego, stały się przyczyną zaniepokojenia nie tylko pasażerów i personelu lotnisk, ale także rządu brytyjskiego. NATS, firma kontrolująca ruch lotniczy, zasugerowała „problem techniczny” jako przyczynę awarii. Jednakże, biorąc pod uwagę coraz częstsze próby ingerencji w krytyczne systemy przez hakerów, nie możemy wykluczyć możliwości celowego cyberataku.

 

Gdy systemy kontroli ruchu lotniczego zawodzą, cała struktura nadzoru lotów zostaje zachwiana. W takich sytuacjach, aby zapewnić bezpieczeństwo, konieczne jest przechodzenie do manualnych procedur, co nieuchronnie prowadzi do opóźnień i komplikacji. Bez odpowiedniej ochrony, konsekwencje mogą być znacznie bardziej katastrofalne niż tylko opóźnienia lotów.

 

Zaakcentowanie przez brytyjskiego Sekretarza ds. transportu Marka Harpera na konieczność świadomości pasażerów dotyczącej możliwych odszkodowań pokazuje powagę sytuacji. Podkreślono również pracę inżynierów nad rozwiązaniem problemu, ale czas potrzebny do przywrócenia pełnej funkcjonalności systemu jest niepewny.

 

Czy jednak można uznać teorię o cyberataku za prawdopodobną? Źródła z brytyjskiego wywiadu, cytowane przez brytyjskie media, uważają, że tak. Co więcej, podobne próby były już podejmowane w przeszłości w Europie. Bezpieczeństwo systemów kontrolujących ruch lotniczy powinno być więc traktowane jako priorytet. Zagrożenia cybernetyczne stają się coraz poważniejsze i obejmują wszystkie dziedziny życia, w tym lotnictwo.

 

W zglobalizowanym świecie, w którym technologia stała się kluczową częścią naszego życia, musimy podjąć świadome kroki, aby chronić nasze kluczowe infrastruktury. Wypadki takie jak ten w Wielkiej Brytanii są przypomnieniem o kruchości naszych systemów i potrzebie stałego inwestowania w ich bezpieczeństwo oraz niezawodność.

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika halny

40 lat tymu bez ty

40 lat tymu bez ty tychnulogii a tylko z manualnymi procedurami nie było opóźnień. Tych fachowców kontoli lotów zastąpili kontrolerzy IT i jak cuś pierdyknie to uni się zesrają bo nie ogarną manualnych procedur bo mózg przeżarty technulogią.

Portret użytkownika wiktor wektor

Im więcej elektroniki w

Im więcej elektroniki w kierowaniu pojazdami a mniejszy udział w tym człowieka tym większe prawdopodobieństwo wrogiego przejęcia w nich kontroli przez pomyleńców zwanych szumnie terrorystami. I czego oni tu nie rozumieją ? Rozwój nie polega na piętrzeniu rozwiązań technicznych i ich komplikacji ale na braniu na siebie coraz większej odpowiedzialności za siebie i swoją działalność. Po cholerę komu wielkie samoloty sterowane komputerami, zabierające po kilkuset pasażerów na wielkie odległości - gdzie oni się tak spieszą i gdzie się pchają w tą i spowrotem ? 

Cyber włamywacze - czyli inteligentni inaczej, ułomni ludzie o zaburzonej psychice, popychającej ich ku władzy, przejęciu kontroli i wyrządzeniu przy tym wielu szkód dla tylko przez nich odczuwanej chorej satysfakcji. Każdy kto pragnie kontrolować innych za pomocą strachu jest wariatem zasługującym na śmierć. Tu nie ma miejsca na tolerancję bo ta przysługuje jedynie działającym w afekcie lub nie wiedzy. A osobników szkodliwych (pasożytów ekonomicznych, energetycznych, psychicznych itd.) należy eksterminować najtańszym kosztem a nie przetrzymywać we więzieniach. Bo te mają sens jedynie gdy służą resocjalizacji czyli naprawie/przeprogramowaniu psychiki (byłego) przestępcy tak by stał się praworządnym obywatelem... znacie takie zakłady ?

Portret użytkownika inzynier magister

to jest zdarzenie które

to jest zdarzenie które zorganizowały ruskie cyber wosjska bo po likwidacji pierogiżyna angielscy politycy mocno zaatakowali putinesku czałsesku ! trzeba się modlić do Jezusa o miłosierdzie bo wielu Polaków lata z Angli do Polski to żeby tylko nic się nie stało ! Niech ma nas w swojej opiece Jezus Chrystus !

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Portret użytkownika axell69

Nie zbyt wysiliłeś się 

Nie zbyt wysiliłeś się  pętaku pustynny -  wstyd i   hańba dla wszego pustynnego narodu -   wraz ze spadkiem   "darczyńców"   spada wasza  psia propaganda -   Inschtalator  , ja nie wiem  czy was  ziemia egipska przyjmie   znów  lub spowrotem , nikt łajadaków zakłamanych utrzymywać na swój koszt   już nie ma zamiaru ....he he       nie wiem gdzie wrócisz , ziemi ojczystej   nie posiadasz      gdyż takiej wy    kundle   nigdy nie mieliście  -  Egipt odpada  , Palestyna wyzwoli się  niebawem , Afryka  pokazuje wam     bambusa  - może Aol   was    podkarmi  holokautem ??

„Dopóki nie staną się świadomi, nigdy się nie zbuntują, a dopóki się nie zbuntują, nie mogą stać się świadomi”.
-George Orwell, 1984

Skomentuj