Do Ziemi zbliża się duża nieznana wcześniej asteroida 

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Duża asteroida wielkości kilkunastopiętrowego wieżowca zbliży się jutro do Ziemi. Została nazwany 2019 WR3 i wyliczono, że znajdzie się w punkcie orbity najbliższym Ziemi już w ten piątek.

 

Agencja kosmiczna NASA zaklasyfikowała to ciało niebieskie jako obiekt bliski Ziemi, czyli tak zwany NEO (ang. Near Earth Object).  Oznacza to, że ​​jego orbita znajduje się okresowo bardzo blisko Ziemi, przynajmniej jeśli patrzeć na dystanse w kategoriach kosmicznych.

 

Nieco przerażające jest to, że asteroida 2019 WR3 została po raz pierwszy zauważona dopiero w zeszłym tygodniu! gdyby znajdowała się na kursie kolizyjnym z Ziemią, nie byłoby nawet wystarczająco dużo czasu, aby zorganizować sensowną akcję ratunkową.

Asteroida 2019 WR3 jest dość duża, bo według szacunków ma średnicę od 80 do 170 metrów. Ewentualna kolizja byłaby już mocno odczuwalna na całym świecie, a katastrofalna byłaby w obrębie miejsca upadku, lub na okolicznych wybrzeżach jeśli wpadłaby do oceanu. 

 

Na szczęście podczas perygeum, które wystąpi 6 grudnia znajdzie się ona w bezpiecznej odległości wynoszącej 5,44 miliona kilometrów od Ziemi. Poleci ona w kosmos z prędkością względem naszej planety wynoszącą 27 036 km/h. Nie wiadomo jeszcze kiedy asteroida 2019 WR3  zawita w naszą okolicę po raz kolejny, ale sam fakt jej odkrycia i wciągnięcia na listę NEO powoduje, że będzie ona w przyszłości monitorowana.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.7 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Normin

"Nieznana wcześniej asteroida

"Nieznana wcześniej asteroida" - nooo... to straszneee... jak nie wiem co!!! No bo wcześniej to wszystkie były nam znane... one zbliżając się przedstawiały się... a taaa... strzeliła focha i pokazała środkowy palec... - a nie mówiłem że promocja TENIczowej ZASRAZY będzie POKArana!!! 

Portret użytkownika Kwazar

Nieznana asteroida? Ziemia ?

Nieznana asteroida? Ziemia ? No i już znowu trzęsąc sie cały jak kisiel,robię w strachu ze strachu pod a nawet za siebie. Ciągły Se..se..es..sees..TRESSSem nieubłaganego końca smaganym bedąc, on ten, ci dopadłszy jaźni mojej,wykańcza wszystek członków i odnóż mych.Łooo La Boga !

Skomentuj