Kategorie:
Wczoraj, 29 kwietnia, w pobliżu naszej planety przeleciała duża asteroida klasyfikowana jako potencjalnie niebezpieczna. Asteroida znana jako 1998 OR2, znalazła się w odległości 6,29 miliona km od Ziemi. To szesnaście razy więcej niż średnia odległość Księżyca od naszej planety. Jednak w skali kosmicznej jest to dość niewielki dystans.
Asteroida 1998 OR2 została po raz pierwszy odkryta przez NASA w 1998 roku. Została opisana jako „wystarczająco duża, aby spowodować globalną katastrofę”, oczywiście o ile uderzy w powierzchnię naszej planety. Jej średnica wynosi około 4,1 km a prędkość względem Ziemi wynosi mniej więcej 30 tysięcy km/h.
Obiekt ten jest uważany przez naukowców za potencjalnie niebezpieczną, ponieważ trajektoria jej lotu może przecinać orbitę Ziemi. Szansa, że asteroida spadnie na naszą planetę jest jednak niewielka, jak jeden do pięćdziesięciu tysięcy. Teraz już wiemy, że wraz z tym przelotem do tego nie doszło, ale to nie znaczy, że nie dojdzie do tego w przyszłości.
Korzystając z tego, że to spore ciało niebieskie przelatuje w pobliżu Ziemi, astrofizycy poczynili szerego obserwacji radarowych tego obiektu. Pokazały one jak wygląda kształ tej asteroidy. Co zaskakujące na zdjęciach radarowych 1998 QR2 wykonanych radioteleskopem w Arecibo, wygląda ona jak kosmiczna skała nosząca maseczkę. To bardzo sugestywne w czasie gdy prawie wszyscy ludzie na Ziemi muszą paradować w podobnych nakryciach twarzy. W rzeczywistości jest to tylko złudzenie i po prostu jedna z fotografii, wywołująca taką pareidolię.
Z obiektem znanym jako 1998 QR2 wiąże się również ciekawa teoria spiskowa. Kilka tygodni temu sugerowano, że cała globalna kwarantanna koronawirusowa ma związek właśnie z tą asteroidą i rzekomą jej kolizją. Była to jedna z wielu dzikich teorii, które rozprzestrzeniają się teraz na świecie. Na szczęście po wczorajszym perygeum wiemy, że zagrożenia nie było a obawy okazały się nonsensem.
Mañana por la mañana nos visitará el asteroide (52768) 1998 OR2. Tiene 2 km de diámetro, y pasará a unos 6 millones de km de la Tierra, lo que equivale a 16 veces la distancia a la Luna. Si no tienes telescopio, podrás verlo on-line esta noche aquí: https://t.co/Vc9baDYyke pic.twitter.com/fFK6BPmrWJ
— Real Observatorio (@RObsMadrid) April 28, 2020
Ocena:
Opublikował:
admin
Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze |
Komentarze