Duża asteroida zbliży się do Ziemi w piątek 13-tego

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Duża asteroida 2019 XO1, o średnicy około 75 metrów  czyli o wielkości zbliżonej do samolotu Jumbo Jet Boeing 747, przeleci jutro blisko Ziemi.

Obiekt przeleci obok Ziemi w nocy z 13 na 14 grudnia i znajdzie się wtedy w odległości około 3 mln kilometrów (0,03033 AU), a to całkiem niewiele w skali kosmicznej. Asteroida porusza się z prędkością ponad 28 tysięcy km/h.

 

Ciało niebieskie nazwane 2019 XO1, jest klasyfikowane jako potencjalnie niebezpieczne. Asteroida raczej nie uderzy tym razem w naszą planetę, ale następną okazję będzie miała już 22 grudnia 2022 roku, kiedy nastąpi kolejne perygeum.

W ciągi całego grudnia 2019 spodziewany był przelot 13 znanych asteroid. Cztery z nich już przeleciały. Kolejne jeszcze lecą, ale według agencji kosmicznych żadna z nadlatujących asteroid nie zderzy się z Ziemią. 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj