Astronomowie obliczyli prawdopodobieństwo zderzenia asteroidy z Ziemią

Kategorie: 

Źródło: kadr z YouTube

Według uczonych z Uniwersytetu w Sankt Petersburgu, prawdopodobieństwo uderzenia w Ziemię asteroidy w ciągu następnych setek lat to około 1 na milion, ale nie można traktować tego jako coś stałego, ponieważ cały czas odkrywa się wiele nowych obiektów kosmicznych, które mogą się okazać potencjalnie niebezpieczne dla naszej planety.

 

 

Rosyjscy eksperci przeprowadzili badanie już odkrytych ciał niebieskich, wykorzystując do tego symulacje ich orbit z wykorzystaniem superkomputera. Stosując cyfrowy model układu słonecznego oszacowano, że prawdopodobieństwo wystąpienia zagrożenia dla Ziemi, z uwzględnieniem zmian w orbitach planetoid, nie powinno nastąpić w ciągu najbliższych kilkuset lat.

Pierwszym na liście najbardziej niebezpiecznych znanych nam obiektów jest asteroida znana jako Apophis (2004 MN4), która jest jednym z największych takich obiektów przelatujących blisko naszej planety. Oprócz naszej Ziemi, Apophis może się również zderzyć z Księżycem.

 

Istnieje wiele mniejszych ciał niebieskich, które. Mogą zbliżyć się za bardzo do naszej planety, ale Apophis jest niekwestionowanym liderem pod względem wielkości. Mimo to nawet kolizja z ziemią może doprowadzić tylko do katastrofy kontynentalnej, a nie do zniszczeń w skali globalnej.

Według rosyjskich astronomów, takie obliczenia powinny być wykonywane co jakiś czas ponieważ mogą bardzo pomóc w przygotowaniach na stawienie czoła takiemu wyzwaniu. Dzięki stałemu monitoringowi i zwiększaniu możliwości detekcji kosmicznych skał przelatujących w naszej okolicy, może się udać obrona naszej planety przed takim kosmicznym zagrożeniem.

 

Teleskopy naziemne i orbitalne obserwatoria, cały czas odkrywają bardzo wiele nieznanych wcześniej asteroid. Do tej pory wiemy o około 5000 dużych asteroidach, mających średnicę 100 m lub większą. Jednak ich szacunkowa liczba może wynosic dziesiątki tysięcy. W samym pasie asteroid znajdującym się pomiędzy orbitami Marsa i Jowisza, może się znajdować około miliona takich ciał niebieskich.

 

 

Ocena: 

2
Średnio: 2 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Skomentuj