Już dzisiaj wieczorem przelot stumetrowej asteroidy 2013 ET

Kategorie: 

Źródło: 123fr.com

Jeszcze miesiąc temu Ziemia czekała na przelot asteroidy 2012 DA14. Zrobiono z tego wielkie show a niektóre telewizje nadawały program specjalny. Tego samego dnia rano na Rosję spadła inna asteroida, wieczorny przelot stał się, więc czymś wyjątkowo ekscytującym. To jednak szybko minęło. Od tego czasu w okolicy naszej planety przeleciało podejrzanie dużo asteroidów odkrytych w ostatnim momencie. Wszystko wskazuje na to, że lecą następne. 

 

W tym tygodniu w poniedziałek 370 tysięcy kilometrów od Ziemi przeleciała asteroida 2013 EC20. Była to odległość niemal księżycowa a rozmiar tego ciała niebieskiego był mniejszy niż to, które spadło na Czelabińsk, ponieważ oszacowano go na 10 metrów średnicy. Dużo większy obiekt o średnicy ponad 100 metrów przejdzie w pobliżu Ziemi w dniu dzisiejszym , 9 marca 2013 roku. Jego sygnatura to 2013 ET. Zarówno to ciało niebieskie jak i to poniedziałkowe zostały odkryte przed kilkoma dniami. Odległość 2013 ET od Ziemi to w perygeum 960 tysięcy kilometrów, czyli około 2,5 LD.

 

Asteroida 2013 ET została zauważona 3 marca przez należące do Uniwersytetu Arizona obserwatorium astronomiczne Catalina Sky Survey. Jej przelot można będzie śledzić na żywo dzięki niektórym teleskopom. Poza tym astronomowie szykują się na obserwacje radarowe. Obserwacje na żywo miały być możliwe dzięki teleskopowi we Włoszech w Ceccano, ale niestety chmury i deszcz uniemożliwiają obserwacje. Cała nadzieja w przekazie z obserwatorium Slooh Space telescope z Wysp Kanaryjskich. Przekaz na żywo ma się tam zacząć około 20:15 czasu uniwersalnego. Pogoda będzie raczej zapewniona. Obserwacja zaczyna się już niedługo, oto link do relacji http://events.slooh.com/

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

W DYSKUSJI WYRAŻAM WŁASNE POGLĄDY KTÓRE NIE MAJĄ NA CELU NIKOGO OBRAZIĆ ,TYM NIEMNIEJ OBRAŻALSKIM WSTĘP DO DYSKUSJI SUROWO ZABRONIONY !!!

To będzie Cię kosztować wszystko - Steve Lawson
http://www.youtube.com/watch?v=PlmE8Nt6UCc

Strony

Skomentuj