Naukowcy wciąż nie wiedzą kiedy dojdzie do kolejnej erupcji Yellowstone. Możliwe są wszystkie opcje

Kategorie: 

Źródło: Internet

Na całej Ziemi, istnieje około 20 superwulkanów. Najsłynniejszy z nich to oczywiście Yellowstone, który znajduje się w środku Ameryki Północnej. Ślady geologiczne wskazują, że ostatni raz wybuchł około 640 tys lat temu. To zła wiadomość, ponieważ czas dla nowej erupcji jest coraz bliżej.

 

Gigantyczna kaldera wulkaniczna pod Parkiem Narodowym Yellowstone National Park zwróciła w ostatnich latach wiele uwagi opinii publicznej. Ostatnio niepokojące badania na temat giganta opublikowali naukowcy z Arizona State University.

Analizy zastygłej lawy z poprzedniej erupcji Yellowstone wykazały, że od przebudzenia do katastrofalnej erupcji nie mijają wcale milenia, ale setki lat a nawet dziesiątki. Wyniki tych badań wzbudziły obawy, że ten amerykański superwulkan może wybuchnąć szybciej niż oczekiwano.

Takie wieści powodują zaniepokojenie nie tylko wśród mieszkańców Stanów Zjednoczonych, ale również wśród mieszkańców Kanady, którzy już teraz, na wszelki wypadek rezygnują z wycieczek do Yellowstone.


 
Główny Geolog Parku Narodowego Yellowstone, Jeff Hungerford, uspokaja i mówi, że jest jeszcze zbyt wcześnie na panikę. Mimo, że potencjalna wielkość tej erupcji jest bardzo duża, ponieważ kaldera zgromadziła wystarczającą ilość energii, która może pogrążyć cały świat w wulkanicznej zimie na kilka lat. 

Efekt ten wywołają ogromne masy popiołu i gazów wulkanicznych, które znalazłyby się w atmosferze naszej planety. Jednak zdaniem Hungerforda "wulkan nie ma zamiaru wybuchnąć w najbliższej przyszłości”. 

„Szanse, że wulkan wybuchnie są bardzo mały i być może nie zobaczymy tego za naszego życia” - powiedział Hungerford. 

Według specjalistów na codzień badających wulkan Yellowstone, nie ma na świecie drugiego lepiej monitorowanego żywiołu wulkanicznego. Obserwatorium Yellowstone (Yellowstone Volcano Observatory), składa się z ośmiu organizacji naukowych i jest odpowiedzialne za stałe monitorowanie zachowania tego wulkanu. 

Hipotetyczny obszar opadu popiołu w USA

​​Obserwowana jest zarówno aktywność sejsmiczna, jak i emisje gazów i inflacja terenu, czyli podnoszenie gleby. Jednoczesna obserwacja tych trzech czynników powinna pozwolić ustalić odpowiednio szybko, czy wybuch jest nieuchronny. 

„Teraz wszystko, co można powiedzieć o aktywności wulkanicznej to, że jest na normalnym poziomie - powiedział Hungerford. 

Specjaliści z USGS stwierdzili dodatkowo, że ​​wszystkie te parametry były na normalnym poziomie, od czasu gdy USGS przyjął system ostrzegania w 2005 roku. System powiadamiania podobno nigdy nie wykazuje trwałych anomalii w ciągu ostatnich 12 lat. Miejmy nadzieje, że taki stan rzeczy pozostanie na dłużej, bo erupcja Yellowstone z pewnością byłaby globalną katastrofą.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Jiurson

Jak razna dwa tygodnie nie

Jak razna dwa tygodnie nie czytam tutaj o yellowstone to zastanawiam sie czy Soros nie wysłał komuś przelewu 

moc 20 lat to samo bicie pany katastroficznymi wizjami 

dobrze, w nie jestem na nie podatny gdyż nie mam zamiaru odrodzić sie  jako szarak podruzujacy przez zimny kosmos przez tysiąclecia 

Portret użytkownika Jiurson

Jak razna dwa tygodnie nie

Jak razna dwa tygodnie nie czytam tutaj o yellowstone to zastanawiam sie czy Soros nie wysłał komuś przelewu 

 20 lat to samo bicie piany katastroficznymi wizjami 

dobrze, ze nie jestem na nie podatny - nie mam zamiaru odrodzić sie  jako szarak podruzujacy przez zimny kosmos przez tysiąclecia 

ale rozumiem Wazze zaangażowanie jak akustyk przez wzmacniacz 

puenta bedzie

innym

razem 

Skomentuj