Erupcję Yellowstone może wywołać tylko trzęsienie ziemi lub uderzenie asteroidy

Kategorie: 

Źródlo: Internet

Superwulkan Yellowstone, znajdujący się w centrum Ameryki Północnej, jest potencjalnie problemem dla całej ludzkości. Naukowcy od kilkudziesięciu lat usiłują ustalić kiedy dojdzie do kolejnej erupcji. Najnowsza teoria jaką zaproponowano zakłada, że erupcja Yellowstone może być jedynie rezultatem trzęsienia ziemi lub uderzenie meteorytu.

 

Według wulkanologów z University of Illinois, superwulkan mogą aktywować tylko siły zewnętrzne, a nie wewnętrzne. Oznacza to, że ich zdaniem zwiększanie ciśnienia w komorze magmowej tego śpiącego olbrzyma nie jest głównym czynnikiem wywołującym erupcję.

 

Naukowcy zbadali próbki zastygłej magmy Yellowstone ocalałej po wybuchach w przeszłości. Odkryto, że gęstość materiału wulkanicznego była wyższa niż oczekiwano. Następnie wykonano symulacje erupcji Yellowstone w komputerze. Okazało się, że nawet w gigantycznej komorze magmowej, ciśnienie magmy jest niewystarczająca, aby "odkorkować" taką kalderę.

 

Jednak skoro są dowody na to, że superwulkan Yellowstone wybuchał w przeszłości, wulkanolodzy uznali, że magma została uwolniona przez siły zewnętrzne takie jak ruchy płyt tektonicznych, trzęsienia ziemi, lub uderzenia meteorytów.

Odkrycie to ma zarówno pozytywne, jak i negatywne strony. Złą wiadomością jest to, że istniejące systemy monitorowania nie będzie działać dla superwulkanów. Pozytywne jest to, że prognozowanie takich wielkich erupcji staje się łatwiejsze, ponieważ naukowcy mogą wykorzystać symulacje komputerowe oparte na danych dotyczących aktywności sejsmicznej występującej w pobliżu niebezpiecznych kalder.

 

 

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika eva11

Czy ktos moze wiedzial,ze

Czy ktos moze wiedzial,ze taki wnisek gdzieś wystosowano,lub widzial jakies wmianki o tym w necie?
,,W odpowiedzi na pismo z dnia 25 kwietnia br., znak: SPS-023-16893/13, przy którym została przekazana interpelacja pana Jana Szyszki, posła na Sejm RP, w sprawie chemitrails, przedstawiam stosowne wyjaśnienia przygotowane we współpracy z Ministerstwem Gospodarki, Ministerstwem Rolnictwa i Rozwoju Wsi, Ministerstwem Budownictwa, Transportu i Gospodarki Morskiej oraz jednostkami podległymi i nadzorowanymi.,
http://m.geekweek.pl/aktualnosci/24674/smugi-chemiczne-pod-lupa-ministra-srodowiska

Portret użytkownika inzynier magister

Wszystko w rękach Boga Jezusa

Wszystko w rękach Boga Jezusa Chrystusa, jak będzie decyzja by Yelowstone wybuchł to wybuchnie. My Polacy powinniśmy się modlić zanowy prawdziwie Polski rząd żeby jakieś polskojęzyczne postkomunistyczne yelowstone go nie wysadziło jak w smoleńsku... Może uda się zrobić coś dla biednego społeczeństwa zniszczonego przez mafię PeOwsko PSLowską, może odbudujemy godność Polaków i wzmocnimy nasz kraj we wszystkich dziedzinach jak nauka, gospodarka narodowa a nie banksterska, energetyka wyprzedana dla mafi niemiecko tajniackiej , jak edukacja ludzka a nie seksualno genderowska, jak życie społeczne wypaczone przez nienawiść masońską peowców od homoseksualistow z międzynarodówki NWO ! Módlmy się o Miłosierdzie Boga Jezusa. Może dzień 12 kiedy będzie zaprzysiężenie rządu będzie szczęśliwym bo liczba 12 to dobra liczba znaczaca wiele dobrego.

Ojcem Mieszka był, według niego, Siemomysł, dziadem Lestek, a pradziadem Siemowit. Z pierwszą żoną, Dobrawą, miał Mieszko syna Bolesława i córkę.

Strony

Skomentuj