Według USGS ryzyko erupcji wulkanu w Yellowstone jest minimalne

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Wielu Amerykanów z zaskoczeniem odkryło niedawno, że w samym sercu USA znajduje się żywioł zdolny do zniszczenia ich kraju. Taki potencjał ma superwulkan Yellowstone. Media społecznościowe zostały dosłownie zalane informacjami o kolejnych trzęsieniach ziemi, ruchach magmy w południowej części kaldery itd. Specjaliści z USGS postanowili rozprawić się z powszechnymi plotkami na temat tego wielkiego wulkanu.

 

Mit nr 1: Gdy wybuchnie Yellowstone .... będzie Armagedon.

 

Zdaniem ekspertów z USGS, najprawdopodobniejsza aktywność wybuchowa w Yellowstone to erupcje hydrotermalne. Gejzery mogą niekiedy ciskać skałami. Niekiedy może też dochodzić do erupcji z lawą na powierzchni. To prawda, że najgorszy scenariusz gigantycznej pełnej erupcji Yellowstone byłby czymś naprawdę niebezpiecznym dla naszej cywilizacji i mogłoby to mieć konsekwencje globalne, jednak większość ostatnich erupcji w Yellowstone nie była bardzo wybuchowa. Ostatnie 50 erupcji, to w większości zwykłe przepływy lawy. Jeśli nastąpiłoby to jutro lub w przyszłym roku, to miałoby minimalny wpływ na cokolwiek poza Parkiem Narodowym Yellowstone. Według USGS to jest najbardziej prawdopodobny scenariusz wzrostu aktywności wulkanicznej w Yellowstone. Nawet przy najgorszym scenariuszu supererupcji, Yellowstone nie spowoduje wyginięcia ludzkości, a opad popiołu po drugiej stronie kontynentu byłby minimalny.

 

Mit nr 2: Komora wulkaniczna pod Yellowstone rośnie.

 

USGS twierdzi, że nie ma dowodów na to, że komora magmowa rośnie. Poziom zrozumienia tego, co znajduje się pod Yellowstone jest jednak niezbyt duży. Praktycznie każdego roku odkrywamy nowe obszary obecności magmy pod Yellowstone, ale to nie znaczy, że rośnie też obszar kumulującej się magmy - raczej znaczy to, że zwiększa się poziom wiedzy.

Erupcja Yellowstone jest hipotetycznie możliwa, ale nie mamy dowodów na to, że ilość nagromadzonej w jednym miejscu magmy rzeczywiście się tam znajduje. Aby możliwa była supererupcja powinno tam być nawet 1000 kilometrów sześciennych materiału wulkanicznego.

 

Mit nr 3: Yellowstone jest spóźniony ze swoją cykliczną supererupcją.

 

Na ten temat odpowiada już częściowo wyjaśnienie mitu nr 1. Jeśli nawet do erupcji dojdzie, nie musi być ona tego najgroźniejszego typu. Spodziewany jest raczej jej spokojny przebieg. Wcale nie ma konieczności, że tym razem będzie to supererupcja. Większość systemów wulkanicznych nie generuje wielu takich zdarzeń. Zwykle też dzieje się tak, że supererupcje nie są równomiernie rozłożone w czasie. Wreszcie, okresy między erupcjami często się różnią. Dlatego obliczenia, na podstawie których można usłyszeć stwierdzenia, że wulkan pod ​​Yellowstone jest ileś lat spóźniony z supererupcją są matematycznie wątpliwe.

 

Mit nr 4: Yellowstone szybko rośnie

 

Według USGS nie jest to prawdą jeśli chodzi o stan fatyczny w maju 2015 roku. Regularne monitorowanie Yellowstone rozpoczęło się w 1970 roku. Od tego czasu zaobserwowano obszary relatywnie szybkiego podnoszenia się i osiadania (od 3 do 5 cali rocznie), Działo się tak w szczególności od 2004 do 2010. Jednak, w maju 2015 roku nie za wiele się dzieje jeśli chodzi o inflację terenu. Każdy zainteresowany może zresztą łatwo znaleźć w Internecie najnowsze dane z monitorowania Yellowstone i podlegają one comiesięcznym aktualizacjom. Yellowstone wyraźnie regularnie poruszać w górę i w dół, ale z tego, co widzimy nie wybucha. Czasami długie okresy bez aktywności wulkanu w Yellowstone trwały po 70 tysięcy lat.

 

Mit nr 5: Aktywność sejsmiczna w Yellowstone wskazuje na ruch magmy

 

Prawie wszystkie trzęsienia ziemi w Yellowstone są zjawiskami związanymi z aktywnością hydrotermalną, albo na skutek naprężeń skorupy ziemskiej. Przez lata nasłuchiwania w Yellowstone, nikt jeszcze nie zidentyfikował zdarzeń sejsmicznych typu długookresowego "Long Period Event (LP)", które powszechnie przypisuje się jako charakterystyka ruchu magmy. Nawet jednak gdy uda się je zarejestrować, to nie będzie oznaczać, że Yellowstone przygotowuje się do wybuchu. Trzęsienia ziemi (LP) są często obserwowane w innych wulkanach na świecie, w tym w Kalifornii i mimo ich wykrycia nie wybuchły od wieków a nawet tysiącleci. Jednak ta odmiana drżenia ziemi nie występuje na obszarach geotermalnych Yellowstone. Tam drżenie obserwuje się za każdym razem gdy wrze woda w gejzerze. Dlatego wyłapywanie charakterystycznych konkretnych magmowych wstrząsów jest bardzo trudne i stosuje się do tego specjalne matryce sejsmiczne wspomagające wykrywanie tego rodzaju małych ruchów gruntu.

 

Reasumując zdaniem ekspertów amerykańskiego instytutu geofizycznego USGS, nie ma obaw, że w najbliższym czasie dojdzie do wybuchu amerykańskiego giganta w Yellowstone. Co więcej eksperci przyznają, że erupcja magmy jest prawdopodobna i nie można też wykluczyć supererupcji, która wpłynęłaby na świat i doprowadziła do ery chaosu. Jednak specjaliści uspokajają, że ich zdaniem istnieje bardzo niewielkie ryzyko, że Ameryce Północnej grozi coś takiego jak erupcja superwulkanu w centrum USA.

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika przemekg84

A mnie od dwoch tygodni kopie

A mnie od dwoch tygodni kopie kazdy metalowy przedmiot. Mam na mysli takie male wyladowania elektryczne oczywiscie Smile Myslalem , ze tylko mnie ale tak sie o tym zgadalismy dzis w pracy i sie okazalo , ze kilku znajomych tez tak ma od dwoch, trzech tygodni. 

Portret użytkownika slawi

Ja tak mam od dłuższego

Ja tak mam od dłuższego czasu. Samochód kopał mnie od zawsze. A fakt, że ostatnio dzieje się tak częściej, jednak rozpatrywałbym to w perspektywie ~2 miesięcy. Często drzwi wolę otwierać przez rękaw, bo klamki mnie kopią. Może po prostu jesteśmy jacyś elektryczni Język

Portret użytkownika gościu

Wulkan Yellowstone się

Wulkan Yellowstone się uaktywni gdy ze Słońca będą docierały ogromne ilości rozbłysków na Ziemię. Aby taki wulkan wybuchł potrzeba odpowiedniego "zapłonu" więc obserwujcie zachowanie Słońca a będziecie wiedzieli wcześniej.

Portret użytkownika keri

Nawet nie potrzebne są

Nawet nie potrzebne są rozbłyski, może nie być żadnych plam na Słońcu, wystarczą dziury koronalne, które tworzą wiatr słoneczny. To one ostatnio wywołują burze geomagnetyczne i zorze. Nie można ich zaobserwować z Ziemi, są widoczne tylko z satelit.
Poza tym, z centrum Galaktyki docierają do nas olbrzymie energie.
Warto też wspomnieć o cząstkach ze Słońca, które po dotarciu na Ziemię zmieniają nawet czas połowicznego rozkładu uważanego dotąd za stały!
I nie trzeba być specjalnie mądrym aby dojść do wniosku, że
skoro Yellowstone ma ciągły monitoring na świecie nie tylko w usraelu,
skoro wszelkie nałukofce twierdzą, że spoko,
skoro cytuwani tu nałukofce uważają, że tam nie ma właściwie magmy tylko woda!, której co najwyżej grozi wyparowanie,
To znaczy, ze już walą w pampersy.
 

Portret użytkownika odważniak

Jakie zmiany? Że z

Jakie zmiany? Że z niewolników staniemy się maszynami? Niewolnicy marzą o tym, czego nie mają, a maszyny nie czują nic, potrzebują tylko paliwa i czasem wymiany podzespołu.

Skomentuj