Naukowcy ostrzegają, że Yellowstone może zniszczyć dużą część Ameryki Północnej

Kategorie: 

Źródło: dreamstime.com

Od niedawna wiadomo, że ogromna kaldera wulkaniczna po Parkiem Narodowym Yellowstone jest znacznie większa niż uważano przez długi czas. Naukowcy stwierdzili również, że superwulkan w Wyoming stanowi z tego powodu większe zagrożenie dla całego kontynentu amerykańskiego.

 

Uczeni z University of Utah informowali ostatnio, że komora magmowa pod Parkiem Narodowym jest 2,5 razy większa niż szacowano poprzednio. Gdyby wulkan rozpoczął erupcję skutkowałoby to opadem popiołu o promieniu 1600 km. Skutkiem tego dwie trzecie terytorium USA nie nadawałoby się do zamieszkania. Zespół naukowców odkrył, że w podziemnym zbiorniku rozciągającym się na 90 kilometrów wzdłuż znajduje się nawet 600 kilometrów sześciennych roztopionych skał.

 

Potwierdzenie monstrualnych rozmiarów tego wulkanicznego giganta było możliwe poprzez analizowanie sposobu rozchodzenia się fal sejsmicznych. Obszar Yellowstone jest chyba najbardziej monitorowanym żywiołem tego typu na świecie, dlatego naukowcy dysponowali sporym materiałem badawczym.

 

Specjaliści przyznają, że od jakiegoś czasu podejrzewano, iż Yellowstone jest znacznie większym wulkanem, ale skala jego wielkości potwierdzona najnowszymi ustaleniami jest zaskakująca. Uczeni nie ukrywają, że przewidzenie przyszłej erupcji będzie bardzo trudne, ale biorąc pod uwagę fakt, że dochodzi do nich prawie regularnie, co 700 tysięcy lat można oczekiwać, że czas następnej jest bliżej niż może się wydawać.

 

 

 

 

Ocena: 

Nie ma jeszcze ocen
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Oreo

Wczoraj w wydarzeniach

Wczoraj w wydarzeniach Polsatu nawet cos przebakiwali o mozliwym wybuchu wulkanu,jak przygotowac sie na ewentualne przerwy w dostawie pradu,ciekawe czy spoleczenstwo zalapalo co oni chciel przez to powiedziec

Portret użytkownika Jaro

Ale ty głupi jesteś myślisz

Ale ty głupi jesteś myślisz że tylko stany dostana po dupie wybuch tak wielkiego superwulkanu odbił by sie zagładą całego znanego nam świata. Pył wulkaniczny obiegł by cały świat niszcząc wszystkie rośliny co skutkowało by nuklearna zima i taki zwykły zjadacz chleba jak ty mogłby jedynie usiaść w domu i płakac że za chwile umrze z głodu

Jeszcze rosną drzewa, które to widziały,
Jeszcze ziemia pamięta kształt buta, smak krwi.
Niebo zna język, w którym komendy padały,
Nim padły wystrzały, którymi wciąż brzmi.

Jacek Kaczmarski, „Katyń”

Portret użytkownika Rolver

"Obszar Yellowstone jest

"Obszar Yellowstone jest chyba najbardziej monitorowanym żywiołem tego typu na świecie, dlatego naukowcy dysponowali sporym materiałem badawczym."
 
Ja nie rozumie tych naÓkowcow najbardziej monitorowany obszar  i maja ogromna ilosc materialow na ten temat....
 
"że od jakiegoś czasu podejrzewano, iż Yellowstone jest znacznie większym wulkanem,"
 
A teraz piszecie ze nie sa pewni co do jego wielkosci...
 
To albo wiecie o nim sporo albo nic....

Strony

Skomentuj