W kwietniu superwulkan Yellowstone doświadczył ponad 40 trzęsień ziemi

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Okolice superwulkanu Yellowstone, w kwietniu doświadczyły 43 trzęsień ziemi. Naukowcy są jednak dalecy od twierdzenia, że wkrótce ten superwulkan wybuchnie i to mimo tego, że biorąc pod uwagę średni okres między erupcjami, już dawno jesteśmy po terminie.

 

Geolodzy z Obserwatorium Wulkanicznego Yellowstone (YVO) sporządzili miesięczny raport o aktywności wulkanu w zachodnich Stanach Zjednoczonych. W zeszłym miesiącu wulkan został wstrząśnięty 43 trzęsieniami ziemi, którym towarzyszyły trzy erupcje słynnego na całym świecie gejzeru Steamboat.

 

Pomimo faktu, że aktywność Yellowstone jest poniżej normy miesięcznej, wielu obawia się, że Yellowstone może wybuchnąć bez ostrzeżenia. Największe erupcje tego superwulkanu miały miejsce około 640 tysięcy lat temu, 1,3 miliona i 2,1 miliona lat temu, co prowadzi ludzi do błędnego przekonania, że ​​Yellowstone wybucha jak w zegarku.

Naukowcy i wulkanolodzy robią wszystko, co w ich mocy, aby obalić to twierdzenie, ale media społecznościowe są nadal pełne spisków i przepowiedni o dniu zagłady. Wybuch superwulkanu Yellowstone wieszczony jest od dekad i nadal do niego nie doszło. Nie oznacza to jednak, że tak będzie już zawsze, ale przynajmniej w tej chwili nic nie wskazuje na to, żeby można się było obawiać wielkiej erupcji wulkanicznej.

 

Niedawny wzrost aktywności sejsmicznej, zdaniem ekspertów nie powinien być postrzegany jako znak ostrzegawczy ze strony Matki Natury. Według oddziału agencji geologicznej USGS, najsilniejsze wśród tych 43 wstrząsów miał siłę 2,5 stopnia w skali Richtera i wystąpił 27 kwietnia. Naukowcy przekonują, że w kwietniu nie było żadnych rojów trzęsień ziemi, aktywność sejsmiczna w Yellowstone pozostaje na poziomie tła. Dla porównania w marcu odnotowano łącznie 105 trzęsień ziemi, w tym rój 12 pod rząd. 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Quark

Nawet jeśli faktycznie

Nawet jeśli faktycznie wybucha on regularnie to nie sposób dokładnie określić kiedy ostatnio to było z dokładnością większą niż kilka tysięcy lat . I równie dobrze może on eksplodować za tydzień albo za 1500 lat.

Portret użytkownika zdzichu

Teraz wyobraźcie sobie,że

Teraz wyobraźcie sobie,że naukowcy spokojnie oznajmiają , że wulkan wkrótce wybuchnie hahahaha...
Nigdy tego nie zrobią. Nie można oznajmiać wszem i wobec,że katastrofa wkrótce nastąpi. Ludzie są jak owce.

Skomentuj