Nowe dowody wskazują, że pióropusz magmy pod Yellowstone biegnie aż do Meksyku!

Kategorie: 

Źródło: 123rf.com

Analiza sejsmiczna zasobów mineralnych wulkanu Yellowstone wykazała, że kryje się pod nim potężny pionowy przepływ magmy, wzrastający gwałtownie z głębi płaszcza Ziemi. Jak wynika z artykułu opublikowanego w czasopiśmie Nature Geoscience, niezwykła anomalia ciągnie się setki kilometrów od kaldery Yellowstone, do Meksyku włącznie.

 

Badacze z University of Texas twierdzą, że znaleźli nowe dowody na wskazujące na to, że sięga on znacznie dalej niż podejrzewano. Pióropusz magmy pod Yellowstone to wciąż niepoznana anomalia, która leży na granicy między jądrem Ziemi a jej płaszczem. Ta nieprawidłowość w skorupie ziemskiej istnieje jako pionowy strumień magmy.

Kwestia istnienia rozległego pióropusza pod Yellowstone była ostatnio mocno dyskutowana. Niektórzy sugerują, że teoria ta wyjaśniałaby źródło ciepła, które powoduje tak dużą aktywność powierzchniową w parku. Inni jednak nie zgadzają się, wskazując, że można to łatwo wyjaśnić przez płytkie strefy subdukcji i inne niepoznane jeszcze procesy litosferyczne.

Obecne odkrycie zawdzięczamy analizom fal sejsmicznych pod Yellowstone. Wskazanie instrumentów dowodzą, że poruszały się one wolniej niż obszary wokół nich. Sugeruje to, że część płaszcza jest o około 600 do 800 stopni Celsjusza wyższa niż otaczające ją obszary i daje to mocne dowody na istnienie postulowanego rozbudowanego pióropusza magmy.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Dr. miś

Pióropusz może być dymu (coś,

Pióropusz może być dymu (coś, co idzie w górę). magmymoż być rzeka lub jzioro - albo nawet strumień. Interesujacy tekst ale irytuje nieumiejetny dobór słowa. Na logike nawet - wystarczy zastanowiś się nad znaczeniem słowa pióropusz. tyle w temacie.

Portret użytkownika Askja

Pióropusz płaszcza jest

Pióropusz płaszcza jest pojęciem geologicznym, także dobór słów jak najbardziej w porządku. A dlatego pióropusz, że w tym wypadku magma przemieszcza się pionowo w płaszczu, ze względu na wyższą niż otoczenie temperaturę, a co za tym idzie, mniejsza gęstość, i tworzy te słynne plamy gorąca.

Portret użytkownika knight83

Jezeli nastapila by erupcja

Jezeli nastapila by erupcja ziemia ochlodzila by sie sredno o 5-6 stopni a oceanu 2-3. Nie znaczy totez ze nastopila by jakas straszna zaglada swiata. 630 tys lat temu yellowstone wybuchl, i wybuchnie w przyszlosci.

Skomentuj