Pod Yellowstone znaleziono drugą ogromną komorę magmową

Kategorie: 

Źródlo: Internet

Tylko zupełni ignoranci nie słyszeli jeszcze nic o superwulkanie Yellowstone i o ryzyku jakie jego ewentualna erupcja oznacza dla Ameryki Północnej. Trudno się zatem dziwić, że gigant jest pod stałą obserwacją naukowców. Geofizycy z University of Utah, którzy badali Yellowstone, odkryli niedawno, że pod kalderą znajduje się nie jedna, ale dwie komory magmowe.

 

Eksperci już wcześniej podejrzewali, że wulkan zajmuje pod ziemią znacznie większy obszar niż przyjmowano. Drugi odkryty zbiornik magmy znajduje się znacznie głębiej i jest dłuższy niż wcześniej sądzono. Amerykanie jego pojemność ujmują obrazowo, stwierdzając, że znajduje się tam tyle magmy, że dałoby się nią wypełnić Wielki Kanion i to jedenastokrotnie.

 

Poprzednio znana komora magmowa też nie należy do małych, bo licząc tą miarą byłaby w stanie wypełnić wspomniany Wielki Kanion aż 2,5 razy. Mniejszy rezerwuar magmy znajduje się na głębokości około 10 kilometrów pod powierzchnią, a większy około 60 km. Jego odkrycie uznaje się za brakujące ogniwo między małą komorą magmową, a pióropuszami magmy z wnętrza Ziemi.

 

Ostatnia poważna erupcja wulkanu Yellowstone miała miejsce mniej więcej 640 tysięcy lat temu. Sejsmolodzy uważają, że obecnie znacznie bardziej prawdopodobne w tej okolicy jest zagrożenie trzęsieniami ziemi. Jednakże odkrycie obecności głębokiego zbiornika, nie oznacza, że ​​mały nie zostanie napełniony ponownie.

 

 

Ocena: 

5
Średnio: 5 (1 vote)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Tulosba

<p>Jesteś bogiem, będziesz

<p>Jesteś bogiem, będziesz bogiem.</p>

<p>Jesteś sercem, jesteś wszystkim.</p>

<p>Było wczoraj, jest dziś, nie ważne jutro, bo nadal jest dziś. Co robisz dziś jutro będzie lepsze i silniejsze.&nbsp;</p>

Portret użytkownika strażnik teksasu

Poza Yellowstone jest jeszcze

Poza Yellowstone jest jeszcze superwulkan na Syberii w Rosji. Nikola Tesla jest pierwszym człowiekiem na świecie któremu udało się sztucznie wytworzyć trzęsienie ziemi za pomocą urządzenia elektrycznego. Po tym zdarzeniu tajemnicze służby specjalne Ameryki spaliły jego pracownię i zabrały wszystkie notatki. Gdyby komuś zależało na zniszczeniu Ameryki albo Rosji to mógłby sztucznie wytworzyć drgania o częstotliwości rezonasowej ziemi i naruszyć strukturę wulkanu powodując katastrofę. Amerykanie od dawna pracują nad bronią geologiczną, podobno testowaną już w okolicach Dominikany/Haiti z powodzeniem

Portret użytkownika Xystos

erupcja wylkanu Thira

erupcja wylkanu Thira (Santorini)polozyla kres kulturze Minojskiej
"paleczke" kulturowego przywodctwa przejeli Barbarzyncy z Polnocy (Grecy)

po erupcji Yellowstone padnie cywilizacja stworzona przez USA
ktora/jaka kultura przejmnie przywodctwo na swiecie ?
ja obstawiam Chiny ..,oby nie Araby !

Portret użytkownika nałukowiec

Teraz to już kuźnia miarka

Teraz to już kuźnia miarka się przebrała, dosyć bo mi psycha nie wytrzymie, wypierniczam laptoka do śmieci i robię grilla!
Przez te ciągłe straszenia to niechybnie gorzała przestanie mi smakować i somsiadka bo w kółko ino źle i strasznie! Jak nie Ruskie to ciapate, jak nie wulkany to asterojdy, jak nie nauczyciele to Maliki i yelustony a na dworzu ciepło i ptaki mi śpiewajom, somsiadka w miniówie, kwiaty pachną a piwo już schłodzone i gorzała! Jedzta i pijta bo jutro pomrzeta i kochajta somsiadki jak siebie samego! Tak pisało!

Strony

Skomentuj