Największy gejzer na świecie nagle zaczął wybuchać, a naukowcy nie wiedzą dlaczego

Kategorie: 

Źródło: National Park Service

W obrębie wulkanu Yellowstone zaobserwowano wzrost aktywności hydrotermalnej. Największy na świecie aktywny gejzer Steamboat eksplodował aż trzy razy w ciągu ostatnich 6 tygodni. Eksperci przyznają, że to coś niezwykłego. 

Geolodzy twierdzą, że nie ma powodu do niepokoju i nie są to nieuchronne oznaki nadchodzącego niszczycielskiego wybuchu superwulkanu Yellowstone. Jednak pewna nieregularność w zachowaniu gejzera znanego jako Steamboat (pol. statek parowy), jest zauważalna.

 

Steamboat podczas erupcji wystrzeliwuje gorącą wodę do wysokości 91 m. Jego kolejne erupcje zanotowano 15 marca, 19 kwietnia oraz 27 kwietnia. Jak twierdza specjaliści z Obserwatorium wulkanu Yellowstone, ostatnio, gejzer ten wybuchł trzy razy w ciągu roku w 2003 roku.  Erupcja z marca była nieco mniejsza niż zwykle, ale dwie z kwietnia, pod względem ilości wody uwalnianej do powietrza były około 10 razy większe niż wybuch słynnego regularnego gejzera „Old Faithful”. 

Geolodzy nie są w stanie stwierdzić jakie są powody najnowszej serii erupcji gejzera Steamboat, ale sugerują, że może to oznaczać pewne zaburzenia termiczne we wnętrzu ziemi. Według innej teorii ta faza erupcji była spowodowana nagromadzonym ciśnieniem i po prostu zamiast jednej dużej erupcji, doszło do kilku mniejszych. 

 

Ocena: 

3
Średnio: 2.3 (3 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika aalfa.oomega

O najbliższej przyszłości

O najbliższej przyszłości mocarstwa USrael [JUDE chcą tylko od nas wyszlamować kasę, a prawdę mają gdzieś!; w przyszłości: skoro Polin ma być europejskim węzłem logistycznym - to chcą nim (po zawłaszczeniu) zarządzać!; o ich kolonii nad Wisłą: JUDEOpolonii], dżihadzie i 3.wojnie światowej - w książce pt.: ‘2021, Moonwars’ (na: docer.pl)

Skomentuj