W obrębie Yellowstone odkryto nowy obszar termicznych anomalii

Kategorie: 

Źródło: USGS

Superwulkan Yellowstone, który ma potencjał do zniszczenia Stanów Zjednoczonych, jest pod baczną obserwacją naukowców. Ostatnio odkryto nowy obszar termicznych anomalii, który jest stosunkowo młody i przed 20 laty jeszcze nie istniał. 

 

Dowodzi to, że wewnątrz gigantycznej komory magmowej, mierzącej niemal 90 km, zachodzą jakieś zmiany. Pewnym wskazaniem na to jest niedawna nietypowa aktywność największego gejzera świata Steamboat, który po latach uśpienia zadziwia naukowców częstotliwości erupcji. 

Tym razem eksperci zwrócili uwagę na obszar zwany Tern Lake. Zaobserwowano tam rozszerzanie się anomalii termicznej zajmującej już obszar ponad trzech hektarów. Ustalono to obserwując usychanie roślinności, przeważnie drzew.

Z tego powodu obszarbten nazwano "tree kill zone" czyli "obszar zabijanych drzew". Wulkanizm podgrzewający grunt powoduje obumieranie całej roślinności. Po sprawdzeniu historycznych zdjęć ustalono, że jeszcze w połowie lat dziewięćdziesiątych ubiegłego wieku obszar ten nie przejawiał takich termicznych anomalii na obecną skalę. Prowadzi to do konkluzji, że mamy tam do czynienia z nowym zjawiskiem trwającym niecałe 20 lat. 

Odkrycie naukowców potwierdziły obserwacje satelitarne, prowadzone w podczerwieni. Jak twierdzą eksperci z USGS, dzięki analizom zdjęć wykonanych nocą za pomocą satelity Landsat-8 zobaczono gorące obszary, których wcześniej nie zauważono. 

 

Specjaliści podkreślili, że konieczne jest regularne sprawdzanie ekspansji nowozdefiniowanej anomalii termicznej w Yellowstone i zasugerowali, że najlepiej nadadzą się do tego obserwacje nocne w podczerwieni. 

 

Yellowstone to superwulkan, który wybuchał już w przeszłości mniej więcej co 700 tysięcy lat. Wielu specjalistów twierdzi, że interwał czasowy do kolejnej erupcji już się skończył i gigantyczny wulkan może wybuchnąć w każdej chwili. Z drugiej strony nie wiadomo czy stanie się to za 1000 lat za rok czy dzisiaj.

 

 

Ocena: 

4
Średnio: 3.5 (2 votes)
Opublikował: admin
Portret użytkownika admin

Redaktor naczelny i założyciel portalu zmianynaziemi.pl a także innemedium.pl oraz wielu innych. Specjalizuje się w tematyce naukowej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń dla świata. Zwolennik libertarianizmu co często wprost wynika z jego felietonów na tematy bieżące. Admina można również czytać na Twitterze   @lecterro


Komentarze

Portret użytkownika Maryjan_66

Temat do zamknięcia, póki

Temat do zamknięcia, póki kaldera oddycha (raz puchnie kilka cm innym razem opada). Przed wybuchem robi się wrzód - natomiast Yelllowstone wygląda na rozbabraną, niegojącą się ranę, jak na razie.

Proponuje adminom przerzucenie się na rejon, który wyraźnie 'puchnie'. I nie musi być to akurat związane z ukształtowaniem terenu. Ciekawym np było by skupić się na puchnących głowach od natłoku śmieciowych informacji. Jak długo wytrzymają? Jakich objawów możemy się jeszcze spodziewać w związku z tym procesem? Kiedy zaczną eksplodować? Czy domy wariatów to są te co innych zamykamy, czy my nim już jesteśmy, ale że w większości - więc tego nie dostrzegamy?

Portret użytkownika Wulkan

Ocieplenie klimatu jest

Ocieplenie klimatu jest spowodowane ludzką działalnością. My wszyscy za to odpowiadamy. Więc zamiast bzdur typu "żydzi chcą opanować swiat", zastanówmy się jak pomóc naszej planecie i jak uświadomić denialistą zagrożenia spowodowane GO.

4 Niemożliwe jest3 bowiem tych - którzy raz zostali oświeceni, a nawet zakosztowali daru niebieskiego

Skomentuj